Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

WYCIECZKA KULINARNA

FESTIWAL GĘSINY W SWOŁOWIE

Termin:10.11.2019
Cena:90 zł

Zapraszamy na wielkie jesienne święto smakoszy
czyli "Festiwal Gęsiny w Swołowie"!

Szykuje się wielkie święto smaku i tradycji – nie może Państwa tam zabraknąć!

Już w drodze dowiemy się skąd wzięła się tradycja pieczenia gęsi na św. Marcina i jak przyrządza się gęsinę w różnych krajach Europy. Odpowiemy sobie na pytanie czy jedzenie gęsi wyjdzie nam na zdrowie i dowiemy się, jak wybrać gęś idealną. Porozmawiamy też o tym, jak dopasować wino do wybranych potraw z gęsi.

Poznamy też kilka informacji i ciekawostek na temat niezwykłego miejsca, w którym odbywa się festiwal czyli Swołowa i Zagrody Abrechta.
Na miejscu czekają na nas najpyszniejsze tradycyjne i współczesne smakołyki z gęsiny. W przerwach między degustacjami i zakupami będzie można wziąć udział w konkursach i pokazach tradycyjnego rzemiosła.

Przeczytajcie Państwo co o tegorocznym Festiwalu pisze lokalna prasa:
Festiwal gęsiny w Swołowie potrwa w dniach 9 - 11 listopada 2019 roku. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania, konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz dziesiąty odbędzie się w swołowskim muzeum.

Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia Festiwal Gęsiny Swołowo 2019św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić a wynos na jednym spośród wielu stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Uczestnicy programu przygotowali liczne konkursy z nagrodami. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w orgodzie na terenie Zagrody Albrechta.

 

Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza", którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym.

Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina" organizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku", Agencja Rynku Rolnego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna.

 

W widoczny sposób impreza się rozrasta, w zeszłym roku muzeum odwiedziło około 8 tysięcy osób. Biesiada odbędzie się w rozłożonym, potężnym namiocie plenerowym mieszczącym stoiska z gęsiną, ławy i stoły. (www.odkryjpomorze.pl)

Wyjazd autokaru:

8:00 - Gdańsk Główny, Dworzec PKP (zatoka przystankowa przy kinie Krewetka) - kierunek Sopot
8:10 - Gdańsk Wrzeszcz, przystanek "Wojska Polskiego" przy pomniku Piłsudskiego - kierunek Sopot
8:20 - Gdańsk Oliwa, przystanek przy pętli tramwajowej - kierunek Sopot
8:30 - Sopot, przystanek "Monte Cassino" - kirunek Gdynia
9:00 - Gdynia, Dworzec Główny PKP, przy starej poczcie
9:20 - Rumia, ul. Grunwaldzka, przystanek autobusowy przy restauracji McDonald's (kirunek Reda)
9:30 - Reda, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Wejherowo)
9:40 - Wejherowo, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Słupsk)

Przejazd autokarem do Swołowa. Pobyt na Festiwalu Gęsiny. Wyjazd w drogę powrotną ok. godz. 17

Cena obejmuje:
- przejazd komfortowym autokarem
- pilota / przewodnika
- poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
- biletu wstępu na Festiwal - ok. 12-15zł

 

Galeria zdjęć
Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:860
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb