Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka
Szukaj ofert
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Kalendarz

WYCIECZKA KULINARNA

FESTIWAL GĘSINY W SWOŁOWIE
PROWADZENIE: IZABELA TOMELLA

Termin:10.11.2018
Cena:75 zł

Zapraszamy na wielkie jesienne święto smakoszy
czyli "Festiwal Gęsiny w Swołowie"!

Szykuje się wielkie święto smaku i tradycji – nie może Państwa tam zabraknąć!

Wycieczkę poprowadzi Pani Izabela Tomella, doświadczona podróżniczka,
pasjonatka jedzenia 
i poszukiwaczka smaku w kuchniach całego świata.


Już w drodze dowiemy się skąd wzięła się tradycja pieczenia gęsi na św. Marcina i jak przyrządza się gęsinę w różnych krajach Europy. Odpowiemy sobie na pytanie czy jedzenie gęsi wyjdzie nam na zdrowie i dowiemy się, jak wybrać gęś idealną. Porozmawiamy też o tym, jak dopasować wino do wybranych potraw z gęsi.

Poznamy też kilka informacji i ciekawostek na temat niezwykłego miejsca, w którym odbywa się festiwal czyli Swołowa i Zagrody Abrechta.
Na miejscu czekają na nas najpyszniejsze tradycyjne i współczesne smakołyki z gęsiny. W przerwach między degustacjami i zakupami będzie można wziąć udział w konkursach i pokazach tradycyjnego rzemiosła.

Przeczytajcie Państwo co o tegorocznym Festiwalu pisze lokalna prasa:
"Festiwal gęsiny w Swołowie odbędzie się w dniach 10 - 11 listopada 2018 roku. Degustacja potraw i przetworów z gęsiny, targ produktów wiejskich, a do tego występy zespołów muzycznych, pokazy gotowania, konkursy kulinarne, darcie pierza i zabawy dla dzieci - to najważniejsze punkty imprezy, która już po raz dziesiąty odbędzie się w swołowskim muzeum.
Impreza w Swołowie to jedyna okazja, by skosztować pomorskiej gęsiny, gdyż to właśnie w okolicy dnia Festiwal Gęsiny Swołowo 2018 św. Marcina (11 listopada) dawniej bito i spożywano gęsi na Pomorzu. Gęś pieczona, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec oraz kartoflanka i brukwianka na gęsinie to tylko niektóre smakołyki, jakich będzie można spróbować lub kupić na wynos na jednym spośród wielu stoisk z potrawami przygotowanymi przez restauratorów, koła gospodyń wiejskich i gospodarstwa agroturystyczne. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 40 kół gospodyń wiejskich i restauratorów. Uczestnicy programu przygotowali liczne konkursy z nagrodami. Biesiada i targ produktów wiejskich odbędą się pod namiotami w orgodzie na terenie Zagrody Albrechta.
Gęsina w Swołowie to jednak dużo więcej niż tylko jarmark. W tym samym czasie w Muzeum odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego, a także pokazy „darcia pierza", którym wtórować będą pieśni ludowe śpiewane białym głosem. Organizatorzy zaplanowali także zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni, pokazy gotowania na kuchni kaflowej oraz pieczenia pierników w domu chlebowym. Nasze lokalne koła gospodyń i restauratorzy będą mieli okazję zmierzyć się w konkursie kulinarnym, który odbędzie się w pierwszym dniu święta. Konkurs organizowany jest przez Oddział Terenowy Agencji Rynku Rolnego w Gdyni i Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie. Kulinarne zmagania będą odbywały się w dwóch kategoriach: „Gęś pomorska – nowoczesna odsłona" i „Tradycyjne smaki polskie". Imprezę „Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina" organizują wspólnie Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Gmina Wiejska Słupsk. Partnerem imprezy jest ogólnopolskie Stowarzyszenie Slow Food, którego misją jest „obrona prawa do smaku", Agencja Rynku Rolnego oraz Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna." (www.odkryjpomorze.pl)

Wyjazd autokaru:

8:00 - Gdańsk Główny, Dworzec PKP (zatoka przystankowa przy kinie Krewetka) - kierunek Sopot
8:10 - Gdańsk Wrzeszcz, przystanek "Wojska Polskiego" przy pomniku Piłsudskiego - kierunek Sopot
8:20 - Gdańsk Oliwa, przystanek przy pętli tramwajowej - kierunek Sopot
8:30 - Sopot, przystanek "Monte Cassino" - kirunek Gdynia
9:00 - Gdynia, Dworzec Główny PKP, przy starej poczcie
9:20 - Rumia, ul. Grunwaldzka, przystanek autobusowy przy restauracji McDonald's (kirunek Reda)
9:30 - Reda, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Wejherowo)
9:40 - Wejherowo, przystanek autobusowy przy dworcu Głównym PKP (kierunek Słupsk)

Przejazd autokarem do Swołowa. Pobyt na Festiwalu Gęsiny. Wyjazd w drogę powrotną ok. godz. 17

Cena obejmuje:
- przejazd komfortowym autokarem
- pilota / przewodnika
- poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
- ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
- biletu wstępu na Festiwal - ok. 12-15zł

 

Galeria zdjęć