Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Włochy

Język urzędowy : WŁOSKI
Stolica : RZYM
Waluta : EURO
Strefa Czasowa : UTC + 1:00

 

 

 

Włochy kojarzą się głównie ze spaghetti, pizzą, włoskim głośnym stylem bycia, Erosem Ramazzottim, Romeo i Julią, Watykanem i toskańskim niebem. Oprócz tego to miejsce, gdzie zaraz po Grecji narodziła się wielka cywilizacja, rozwinęła kultura i nauka. Wielu naszych rodaków w XVI - XVIII w. podróżowało do Rzymu czy Padwy, aby zdobyć odpowiednie wykształcenie. Wręcz było to w dobrym tonie. Włochy to także wspaniałe zabytki i piękne krajobrazy. Krystalicznie czysta woda, zatoki (chociażby Kalabrii) z szerokimi piaszczystymi plażami, malownicze urwiska skalne wpadające do błękitnych wód Morza Tyrreńskiego, a w głębi lądu wzniesienia pogórza apenińskiego ze szczytami Sila na północy i Aspromonte na południu, wśród których znajdziemy nieduże senne miasteczka, gdzie życie płynie powoli i idealnie charakteryzuje włoski nastrój. Włochy to także góry, które są dużym atutem tego kraju. Zimą w Alpy i Dolomity zjeżdżają miłośnicy białego szaleństwa. Włosi są już na to przygotowani i dbają o dobrą jakość usług.


Geografia - położenie
Włochy, położone na Półwyspie Apenińskim, podzielone są na 16 regionów, które łącznie dają powierzchnię o wielkości 301 300 km2. Oprócz powierzchni lądu stałego należy wziąć pod uwagę jeszcze wyspy: Sycylię, Sardynię i Wyspy Liparyjskie. Przez cały ląd stały przebiegają Apeniny, a na północy piętrzą się Alpy i Dolomity, co powoduje, że Włochy w 80% to teren górzysty. Najwyższy szczyt to Corno Grande, wznoszący się na wysokość 2 912 m n.p.m. Włochy są wciąż aktywne sejsmicznie. Na Półwyspie wznosi się Wezuwiusz, na Sycylii Etna, a na Wyspach Liparyjskich Stromboli i Vulcano. Od wschodu Włochy oblewa Morze Adriatyckie, od południa Morze Jońskie i Śródziemne, a od zachodu Morze Tyrreńskie i Morze Liguryjskie. Włochy graniczą z: Austrią, Francją, San Marino, Słowenią, Szwajcarią i Watykanem (jako autonomicznym Państwem Kościelnym w enklawie Rzymu).


Klimat
Włochy to typowy klimat śródziemnomorski, zatem mamy tu upalne i suche lata, chłodne i wilgotne zimy, podczas których opady sięgają 500 mm. W górach natomiast zimą pada obficie śnieg, a w ciągu roku łączna ilość opadów w Alpach to 3 000 mm. Na północy Włochy mają klimat kontynentalny (obszar Niziny Padańskiej), panują tam zatem gorące lata oraz mroźne i suche zimy. Najgorętsza jest Sycylia, gdzie znad pustyń afrykańskich wieje południowy wiatr sirocco. Włochy mają również gęstą sieć rzeczną i dużo jezior. W okolicach jezior alpejskich klimat jest nieco łagodniejszy.


Przyroda

Włochy porośnięte są lasami pełnymi dębów, buków, topól, świerków, modrzewi, a do najbardziej charakterystycznych tamtejszych roślin zalicza się cyprysy. Rozwój turystyki włoskiej spowodował migrację zwierząt w rejony górskie. Dopiero tam możemy spotkać sarny, jelenie, dziki, niedźwiedzie, kozice i koziorożce w Alpach oraz muflony na Sardynii. Wody u włoskich wybrzeży obfitują głównie w sardynki, tuńczyki i sardele.


Średnie Temperatury
msc. I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
temp. 12/15 13/15 15/16 17 21 25 28 28 26 21/23 16/18 13/16


Kultura
Włochy są podzielone na regiony, które różnią sięmiędzy sobą kuchnią i tradycjami. Warto pamiętać o obowiązującym zwyczaju sjesty czyli popołudniowego odpoczynku. W czasie lokalnych świąt i uroczystości można również zaobserwować panujący zwyczaj fiesty – czyli celebrowania w gronie rodzinnym posiłku i wspólnego spaceru. Słynnym na całym świecie jest karnawał wenecki, którego niezwykle istotnym elementem są charakterystyczne maski. Oprócz oczywistych dzieł włoskiego renesansu takich jak prace Leonarda da Vinci, Michała Anioła czy Tycjana, zawdzięczamy też popularne postecie Komedii dell'arte: Pierrota, Kolombiny, Arlekina czy Poliszynela.


Kuchnia
Włochy są ojczyzną spaghetti, pizzy i ravioli. We włoskim menu jest wiele warzyw i przypraw, ale najpopularniejsza jest na tym obszarze pizza z dodatkami wedle zainteresowań kulinarnych. W restauracji zamówimy z pewnością różne rodzaje pasty, spaghetti z sosem bolognese, napoli, a także lasagnę, tortelini (pierożki z nadzieniem mięsnym lub serowym), risotto lub Minestrone (zupa na bazie warzyw: cukinii, marchwi, fasolki). Większość potraw może być z dodatkiem włoskich serów, jak mozarella, parmezan, gorgonzola oraz mascarpone – stosowany jako deser lub dodatek do deserów. Jeśli chodzi o słodkości, znane są włoskie lody oraz tiramisu (biszkopt nasączony espresso, przełożony mascarpone i posypany czekoladą). Do tego idealna jest kawa espresso podawana ze szklanką wody i włoskiego wina (Soaves, Valpolicella, Chianti lub Lambrusco).


Mieszkańcy
Włochy są jednym z najgęściej zaludnionych państw w Europie – średnia gęstość zaludnienia wynosi prawie 200 os/km kwadratowych. Należy jednak pamiętać że gęstość zaludnienia jest zróżnicowana. Znaczna część Włochów to katolicy, często niepraktykujący.


Pamiątki
Z każdego regionu Włoch można przywieźć charakterystyczną pamiątkę. I tak na przykład z Wenecji będzie to maska wenecka, którą zakłada się podczas karnawału, kolorowe szkło czy koronki, a z Rawenny wyroby ceramiczne. Tradycyjną pamiątką jest oczywiście butelka jednego z dobrych włoskich win lub innego alkoholu, jak likier cytrusowy Limoncchino. Do tego warto przywieźć włoskie antyki lub biżuterię.


Waluta
Walutą obowiazującą jest EURO


Przykładowe Ceny
obiad w restauracji: od 8 EUR owoce kg.: 1,5 – 5 EUR/kg
Piwo:1-2,5 EUR; w restauracjach 3,5 – 5 EUR

 

Co warto zobaczyć

Rzym - Według legend, Rzym został założony przez Romulusa w 753 r. p.n.e. Pierwotnie Rzym był osadą Latynów, którzy zajęli te tereny (obecnie Palatyn) już w epoce żelaza. Warto zatem zwiedzać Włochy począwszy od stolicy i od tego właśnie miejsca. W tej chwili znajdują się tam ruiny legendarnej siedziby Romulusa. W czasach rzymskich natomiast na wzgórzu znajdowały się rezydencje książąt. Nieopodal, kierując się na północ dotrzemy do Forum Romanum, na którym obejrzeć można ruiny świątyń, budynków użyteczności publicznej, łuków i cokołów. Przez środek Forum Romanum przebiega Via Sacra, przy której znajdowały się m.in. Kuria, Świątynia Westy, dom westalek, Tabularium, świątynie: Wenus, Wespazjana, Antonina i Faustyny, a także Łuk Trumfalny Tytusa i Augusta. Forum Romanum pełniło funkcję ośrodka politycznego i intelektualnego Rzymu. Na zachód od Forum Romanum dostrzeżemy Kapitol, czyli zespól budowli, które mają istotne znaczenie historyczne. W XVI w. Michał Anioł zaprojektował na Kapitolu zespół budynków pod nazwą Campidoglio. Tutaj także wznosi się kościół Santa Maria in Aracoeli, pochodzący z VII w. Z tyłu Kapitolu można zwiedzić Muzea Kapitolińskie: Palazzo dei Conservatori, Palazzo Senatorio i Palazzio dei Museo Capitolino.

Jednym z najsławniejszych miejsc Rzymu jest Plac Hiszpański w kształcie klepsydry, usytuowany na północ od centrum miasta. Nazwa placu i schodów wzięła się od Ambasady Hiszpanii, znajdującej się w południowej jego części. Od placu odchodzą najbardziej znane pasaże handlowe Rzymu tj. Via Borgognona, Via Frattina, czy Via dei Condotti. Kolejnym miejscem wartym odwiedzin jest Koloseum, zbudowane w 79 r. Czterokondygnacyjny budynek służył jako miejsce walk gladiatorów. Każde piętro prezentuje inny porządek: joński, toskański i koryncki. W enklawie Rzymu mieści się także główna siedziba duchowieństwa rzymskokatolickiego – Watykan. Przy Placu św. Piotra jest Bazylika św. Piotra w stylu renesansowo - barokowym, Kaplica Sykstyńska z XV w. ze wspaniałymi freskami Michała Anioła, a także Muzeum Watykańskie. Na południowym wschodzie warto pospacerować ulicami Zatybrza (średniowiecznej dzielnicy robotniczej). To tam przy Porta Portese odbywa się pchli targ. Na południu natomiast znajdują się dwa zabytkowe kościoły - Santa Cecylia i San Francesco a Ripa. Urocze rzymskie uliczki prowadzą do wielu ciekawych miejsc, których nie sposób zwiedzić podczas jednej wizyty. Rzym to nieprzebrane dziedzictwo kulturowe, polityczne i duchowe. Pełno w nim pałaców, kościołów, antycznych ruin, willi, zabytkowych budowli i podziemnych katakumb. Z pewnością zwiedzanie tego „Wiecznego Miasta" jest nie lada gratką dla turystów złaknionych informacji o najistotniejszych kulturowo miejscach na ziemi.

Florencja to stolica Toskanii. Jej nazwa bierze się od pierwszej osady, kiedy na miejscu obecnego miasta osiedlili się Etruskowie. Wówczas Juliusz Cezar ochrzcił osadę jako Florentina. To tutaj swoje pierwsze kroki stawiał renesans, pozostawiając po sobie piękne budowle. Przy placu Piazza S. Giovanni znajduje się Katedra Duomo (Katedra Santa Maria del Fiore) o największej na świecie kopule. Najstarszym budynkiem we Florencji jest stojące w centrum w/w placu - Baptysterium, które powstawało między IV a VI w. Ważnym miejscem jest dawna siedziba władz – Palazzo Vecchio na południe od Katedry Duomo. Zaraz obok mieści się galeria sztuki, gromadzącą takie dzieła jak: 'Narodziny Wenus' i 'Wiosnę' Botticelliego, czy 'Świętą Rodzinę' Michała Anioła. Po drugiej stronie rzeki Fiume Arno znajduje się rezydencja Palazzo Pitti. W tej chwili jest tam muzeum i galeria, gdzie znajdziemy portrety Tycjana, czy 'Skutki Wojny' Rubensa. Za rezydencją można udać się na spacer po ogrodzie Giardino di Boboli, w którym żywopłoty przybierają geometryczne kształty. Po całym mieście rozrzucone są wille, kościoły i place, które warto zobaczyć. Jedno z południowych wzgórz zajęte jest przez zabytkowy kościół San Miniato, nieopodal którego z placu Piazzale Michelangelo rozciąga się niezwykła panorama Florencji. We wschodniej części miasta mieści się gotycka bazylika Santa Croce. Miejsce słynie z tego, że spoczywają w nim tak znani mieszkańcy Florencji jak: Michał Anioł, Machiavelli czy Galileusz. Niedaleko znajduje się też dom Michała Anioła – Casa Buonarotti, w którym możemy podziwiać między innymi pracę 'Madonna della Scala', namalowaną przez artystę jeszcze w latach młodzieńczych. Florencja jest aż przesycona zabytkami i jest z pewnością jednym z najpiękniejszych miast we Włoszech.

Wenecja założona została w 452 roku n.e. W samym jej centrum znajduje się plac Piazza San Marco. Zobaczymy na nim Bazylikę św. Marka, pochodzącą z XI w. i Kampanilę, czyli stumetrową wieżę, z której rozciąga się przepiękny widok na całe miasto. Idąc lub płynąc gondolą czy też tramwajem wodnym (najpopularniejszym środkiem komunikacji), wzdłuż wijącego się Kanału Grande, napotkamy wszystkie obiekty godne zainteresowania. I tak, idąc od północy mamy renesansowy pałac Coducciego (Palazzo Vendramin-Calergi), barokowy budynek, w którym mieści się Galeria Sztuki Współczesnej i Muzeum Orientalne. Kolejnym miejscem jest kościół gotycki (Ca' d'Oro), zaliczany do najpiękniejszych w Wenecji. Wiele po drodze gotyckich pałaców należących do weneckich możnowładców. Najokazalszy z nich – Pałac Dożów – znajduje się przy placu Piazetta San Marco. Nieopodal nad kanałem Rio Canonica o Palazzo zawieszony jest słynny Most Westchnień (Il Ponte dei Sospiri) przynoszący szczęście zakochanym przepływającym pod nim gondolą. System kanałów weneckich powstał jako łączniki między bagnistymi wysepkami, na których leży Wenecja. Wiąże się to z notorycznymi mniejszymi lub większymi powodziami niszczącymi stare budynki. Mimo to Wenecja kojarzy się właśnie z nimi i z mostami, których łuki, jak Ponte di Rialto, są największą atrakcją turystyczną.

Kalabria - jest regionem administracyjnym na południu Włoch. Ten górzysty obszar jest najbardziej charakterystyczny dla Włoch. Zatoki, piaszczyste plaże, urwiska skalne nad Morzem Tyrreńskim, parki narodowe, bujne lasy oraz leniwa atmosfera południa, przyciąga na wakacje miliony turystów. Jednym z najważniejszych miast jest Reggio di Calabria, gdzie można zwiedzić Muzeum Archeologiczne prezentujące posągi wyłowione z morza (Wojownicy z Brązu odkryci dopiero w 1972 r.). Kolejnym miejscem, gdzie warto pojechać jest Scylla, w której znajdują się ruiny zamku Castello dei Ruffo. Stąd także rozciąga się panorama na Cieśninę Messyńską. W najbardziej urozmaiconej części wybrzeża Morza Tyrreńskiego położone są dwa miasteczka Pizzo i Tropea. W Pizzo warto zobaczyć zamek, w którym więziony był jeden z generałów Napoleona – Murat oraz malowniczy kościółek z XVII w. W Tropei proponujemy zatrzymać się przy Kościele na Wyspie (Santa Maria dell'Isola) i na starym mieście usytuowanym na klifie. Z Kalabrii łatwo dostać się na Wyspy Eolskie – maleńki archipelag wysp wulkanicznych. Popularnością cieszą się tam czarne plaże, siarczane kąpiele błotne i gorące źródła.

Padwa - została założona w IV w. p.n.e. przez Wenetów. Do dziś znana jest jako miasto uniwersyteckie, do którego zjeżdżali się renesansowi myśliciele z Anglii, Francji, a także Polski. Na uczelniach Padwy wykładali m.in. Dante i Galileusz. Weneckie wpływy dostrzeżemy w architekturze np. Bazyliki św. Antoniego (Basilica di Sant'Antonio). Ważnym ośrodkiem intelektualnym jest Uniwersytet w Palazzo del Bo, w którym znajduje się także teatr anatomiczny. Na placu Piazza del Santo zobaczymy pomnik Donatella – Erazm del Narni na koniu, który uważany jest za pierwszy odlew z brązu wykonany we Włoszech. Zaraz obok mieści się Scuola di Sant' Antonio, gdzie znajdują się dzieła Giorgionego, Tycjana i Belliniego. Padwa to także – uważany za serce miasta - plac Piazza delle Erbe, na którym monumentalnie wznosi się Pałac Mądrości (Il Salone) wybudowany w średniowieczu. Innym znanym placem w Padwie jest Piazza Della Valle. Na jego środku mieści się mały park, a nieopodal znajduje się Basilica di Santa Giustina.

Neapol - jako stolica Kampanii ma turystom wiele do zaoferowania. Położone nad Zatoką Neapolitańską miasto posiada duży port. Zachodni Neapol, przy Porto Santa Lucia, szczyci się zamkiem Castel dell'Ovo wybudowanym w XII w. i przebudowanym w XVI w. na kształt owalu. Stąd można się udać prosto na plac Piazza Plebiscito, przy którym znajduje się Palazzo Reale. Zaraz obok, idąc w kierunku portu, zobaczymy kolejny zamek – Castel Nuovo wybudowany za czasów Karola Andegaweńskiego w XIII w. Charakteryzuje się tym, że u wejścia znajduje się renesansowy Łuk Triumfalny, co jest ewenementem przy budowaniu jakiegokolwiek zamku. Jeśli udamy się na północ od portu, dojdziemy do centrum Neapolu, pełnego urokliwych kościółków (Santa Chiara, Santa Patrizia czy Saint Lorenzo Maggiore) i muzeów (Museo Archeologico Nazionale, Museo di Capodimonte, Galleria Nazionale). Z pewnością warto zwrócić uwagę na kościół Monteoliveto, w którym dostrzeżemy zabytki renesansowego malarstwa naściennego Vasariego czy piętnastowieczne figury z terakoty. Z Neapolu niedaleko już na Capri czy Ischię. Warto wybrać się również na wycieczkę w okolice Wezuwiusza i zobaczyć Pompeje oraz Herkulanum, całkowicie pokryte lawą w wyniku erupcji wulkanu w 79 r. n.e. Cenne pozostałości z tych miejsc można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym w Neapolu.

Monte Cassino - Nad miejscowością Cassino (na trasie z Neapol - Rzym) wznosi się wzgórze, na którym w VI w. wybudowano klasztor benedyktyński. Jego założycielem był Benedykt z Nursji. Ze względu na dobre strategicznie położenie, Monte Cassino było kilkakrotnie niszczone, napadane i plądrowane. Kościół został konsekrowany w 1071 r. a następnie mianowany na katedrę w XIV w. To tu rozegrały się dramatyczne losy żołnierzy alianckich (w tym polskich) w walkach z Wehrmachtem podczas II Wojny Światowej. Po wojnie klasztor odbudowano, a dziś jest on pomnikiem narodowym, z którego rozciąga się wspaniały widok i do którego chętnie zjeżdżają turyści.

Sycylia - jest największą i niewątpliwie najpiękniejszą wyspą na Morzu Śródziemnym. Znajdziecie tu Państwo wyjątkowy klimat, wyżynny i górzysty krajobraz, gaje cytrynowe i oliwne, malownicze zatoczki, postrzępione wybrzeże i wspaniałe plaże... jednym słowem raj na ziemi! A nad wyspą góruje Etna – jeden z niewielu czynnych wulkanów w Europie. Zapraszamy na wypoczynek do wschodniej, najbardziej rozwiniętej części wyspy, położonej pomiędzy Mesyną i Katanią. Znajdziecie tu Państwo renomowane i pełne zgiełku, międzynarodowej sławy kurorty takie jak Giardini Naxos, Letoianni czy S. Alessio, ale także nieco cichsze i niemniej urokliwe jak Fondachello czy pobliskie Riposto. Atrakcją samą w sobie jest słynna, zawieszona na skałach Taormina z przepięknym greckim amfiteatrem, fascynującym starym miastem i zapierającym dech w piersiach widokiem na Etnę i Morze Jońskie. Proponujemy ponadto nadzwyczaj atrakcyjne wycieczki fakultatywne m.in. do antycznych Syrakuz, barokowej Katanii czy na wulkaniczne wyspy Eolskie. Zapraszamy również na wczasy do północnej, malowniczej części wyspy, w pobliże takich miast jak stolica regionu - Palermo, czy urokliwe Cefalu położone na wysokiej skale. W tym regionie góry dosłownie łączą się z morzem, czego efektem są niezliczone zatoczki i klify. Uroku dodają ruiny normańskich zamków wzniesionych na wzgórzach nad samym morzem.

Etna - największy czynny wulkan w Europie – wjazd na wysokość ok. 2000 m.n.p.m. Polecamy spacer po jednym ze starych kraterów oraz możliwość wjazdu specjalnym busem terenowym na wysokość 3000 m.n.p.m, w pobliże głównego krateru.

Taormina - najsłynniejszy kurort na wyspie. Proponujemy spacer po fascynującym starym mieście, wizytę w Teatrze Antycznym – najpiękniejszym starożytnym, greckim teatrze we Włoszech, skąd rozciąga się wspaniała panorama na Etnę i wybrzeże Morza Jońskiego.

Katania - największe i najbardziej dynamicznie rozwijającego się miasto na wschodnim wybrzeżu kraju. Oryginalny charakter Katania zawdzięcza użyciu do budowy domów i kościołów kamienia wulkanicznego, który ładnie kontrastuje z białymi dekoracjami.

Syrakuzy - w czasach starożytnych były jednym z najpotężniejszych miast greckich. Polecamy zwiedzanie Parku Archeologicznego z największym na Sycylii teatrem, w którym do dziś wystawia się dramaty klasyków greckich, zwiedzanie kamieniołomów wraz ze słynną grotą „Ucho Dionizjusza". Godna uwagi jest również starówka położona na wysepce Ortigia, gdzie znajduje się barokowa katedra zbudowana w dawnych murach świątyni greckiej.

Wezuwiusz - „uśpiony" wulkan górujący nad Zatoką Neapolitańską. Można dojść pieszo do wygasłego krateru, skąd roztacza się przepiękna panorama na całą okolicę. Polecamy wjazd na wysokość ok. 1000 m.

Pompeje - miasto, które do tej pory żyje w cieniu złowrogiego Wezuwiusza. Wulkan wszak przyczynił się do zniszczenia miasta w 79 r n.e. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwala poznać wygląd rzymskiego miasta.

Siena - średniowieczne miasto znane ze słynnego na całym świecie wyścigu konnego – palio. Warto zobaczyć główny plac Il Campo, który do dziś zachował swój charakterystyczny kształt muszli oraz gotycką katedrę z przepięknymi marmurowymi posadzkami. Polecamy zatrzymac się na obiad w tradycyjnej włoskiej trattorii połączonej z degostacją wina.

San Gimignano - niezmienione od średniowiecza miasto prywatnych wież, zwane „średniowiecznym Manhattanem". Wieże pełniły funkcję obronną, ale były również symbolem zamożności i znaczenia właściciela. W miejscowości tej produkuje się doskonałe białe wino Vernaccia o orzechowym posmaku.

Mediolan - stolica Lombardii; miasto mody; drugie co do wielkości miasto Włoch /po Rzymie/. Najważniejszy włoski ośrodek gospodarczo-finansowy; jedno z najbogatszych miast Europy. Zabytki:

  • Plac Katedralny, gdzie znajduje się wspaniała gotycka Katedra zwana „ poematem w marmurze"
  • Galeria Vitorrio Emanuele II z eleganckim wielopiętrowym pasażem,
  • La Scala najsłynniejsza opera świata.
  • Castello Sforzesco - imponujący zamek władcy Mediolanu Ludovica Sforzy

Piza - urokliwe miasto potężnej Republiki Morskiej. Najważniejsze zabytki miasta to: Campo dei Miracoli (Pola Cudów), gdzie znajduje się Katedra o przepięknej wielopoziomowej fasadzie, koliste Baptysterium oraz słynna Krzywa Wieża, czyli dawna katedralna dzwonnica, budowana prawie przez 200 lat! (oglądana z zewnątrz).

San Giovani Rotondo - miasto znane głównie z klasztoru kapucynów, Santa Maria della Grazie, w którym żył Ojciec Pio da Piertalcina (1887 – 1968).

Werona - miasto słynnych kochanków Romea i Julii. Warto odwiedzić dziedziniec domu Julii, aby zobaczyć najsłynniejszy balkon świata a także Palazzo del Capitano, Palazzo degli Scaligieri oraz Torre dei Lamberti – XII wieczną wieżę, z której można podziwiać panoramę całego miasta.

Capri - włoska wyspa, legendarne miejsca kanikuły miliarderów. Warto wjechać kolejką szynową ok. 400 m n.p.m. do centrum z którego juz blisko do kwiecistych ogrodów Augusta, skąd podziwiać będziemy piękną panoramę, słynne Faragliony (trzy wyłaniające się z morza skały) oraz Łuk Miłości – Arco del Amore.

Asyż - miasto Św. Franciszka. Najważniejszy zabytek miasta to Bazylika Św. Franciszka: dolna z grobowcem świętego oraz górna z pięknymi freskami Giotta.

Genua - miasto nazwanego przez Petrarkę „Kochanką Morza". Proponujemy spacer od Placu Ferrari, obok Casa di Colombo ( Domu Kolumba) przez rozległą starówkę aż do Porto Antico ( Antycznego Portu).

Źródło: www. Lovetotravel.pl

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:2987
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb