Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Dania

Dania leży w Europie Północnej, na półwyspie Jutlandzkim i na ponad 480 wyspach, spośród których niewiele ponad 100 jest zamieszkanych. Największe z nich to: Zelandia, Fionia i Lolland. Do Danii należy również Grenlandia oraz Wyspy Owcze. Dania jest krajem nizinnym, bardzo rozczłonkowanym, o bardzo długim, wynoszącym 7300 km wybrzeżu. Najwyższe wzniesienie Danii - Yiding Skovhoj, sięga 173 m n.p.m. i znajduje się w Jutlandii. Z żadnego miejsca w Danii nie jest dalej od morza niż 50 km. Występują tu piękne wydmy, plaże, klify i wcinające się głęboko w ląd fiordy o wysokości sięgającej nawet 100 m. Liczne są też niewielkie, polodowcowe jeziora, najdłuższą rzeką jest Gudenaa (158 km). Dania kojarzy się głównie z klockami lego, piwem lub baśniami Andersena. Jest rzadko wybierana jako cel wakacyjnych podróży. Tymczasem jest to kraj o ponadtysiącletniej historii i bogatej kulturze, z którego pochodzi wiele wybitnych postaci i który to kraj odegrał ważną rolę w kształtowaniu kultury Europy.
Mieszkańcy Danii są bardzo dumni ze swojego pochodzenia. Na terenie całego kraju można znaleźć pamiątki po przodkach, głównie Wikingach. Dzięki ukształtowaniu terenu
Duńczycy są z natury pełni rezerwy, choć i tak bardziej otwarci niż pozostali Skandynawowie. Nie stronią od zabawy, ale są też bardzo pracowici. Duńczycy uwielbiają muzykę – od wielkich festiwali pod gołym niebem po kameralne imprezy, podczas których można posłuchać jazzu, bluesa, folku, salsy, popu i rocka. Mieszkańcy Danii posiadają również wysoką kulturą osobistą, choć z drugiej strony niektórzy zarzucają im arogancki i wyniosły sposób bycia. Najważniejszą wartością w duńskiej etykiecie jest poszanowanie prywatności. Nie należy wchodzić bez zaproszenia do cudzego domu ani wypytywać o sprawy prywatne. Publiczne okazywanie uczuć uważane jest za słabość.


Ciekawostki

  • Dania jest krajem bardzo przyjaznym dla turystów. Sprawnie działa tu sieć połączeń drogowych, kolejowych, lotniczych i promowych. Jest to kraj bezpieczny, gdzie wielką wagę przywiązuje się do ochrony środowiska naturalnego. Duńczycy sortują śmieci, a około 60 proc. odpadów podlega powtórnemu przetworzeniu. Od kilku lat zamiast elektrowni buduje się tu farmy wiatrowe (w 2002 r. w Danii utworzona została największa farma wiatrowa na świecie).
  • Duńczycy cenią sobie ciepło domowego ogniska, czego symbolem jest palenie świeczek podczas posiłków. Ciekawostką jest, że zużycie świeczek w tym kraju (na jednego mieszkańca) jest prawdopodobnie najwyższe na całej Ziemi.
  • Dania to także kraj rowerzystów. Na rowerach jeżdżą wszyscy niezależnie od wieku i zamożności. Wszędzie są wytyczone ciekawe trasy rowerowe, a rowerzyści (szczególnie w dużych miastach) mają pierwszeństwo na drogach. Sieć dróg rowerowych w Danii wynosi 10 000 km.
  • Duńczycy są narodem spokojnym, punktualnym i uczciwym. Ulubione ich sporty to: piłka ręczna, piłka nożna, wyścigi motocyklowe i żużel. Wielką popularnością wśród Duńczyków cieszą się także biegi maratońskie, które ściągają rzesze zawodników z całej Europy.
  • Język duński jest niepodobny do żadnego innego, pozostali Skandynawowie nazywają go po prostu „chorobą gardła”. Ciekawostką jest, że duńskie słowo „tak” oznacza po polsku „dziękuję”. Duńczycy mają także magiczne słowo „hygge”, które oznacza miłą i przytulną atmosferę (jest ono trudne do przetłumaczenia na język polski).
  • Dania to również kraj z fascynującą historią, sięgającą czasów Wikingów. Nazwa tego państwa pojawiła się po raz pierwszy w 955 r. w formie ośmiu kresek, co symbolizowało graniczny las Duńczyków. To kraj ojczysty Hansa Christiana Andersena, który napisał prawie 160 baśni oraz Legoland’u  (park rozrywki dla dzieci i dorosłych).
  • Dania posiada trzy skarby, które zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: kamienie runiczne w Jelling, katedra Roskilde oraz zamek Kronborg. Najwyższe wzniesienie w tym kraju liczy 173 m n.p.m. (Yding Skovhoj), a najniższe: Lammefjord - 7 m n.p.m. Z kolei Grenlandia należąca do Danii jest największą wyspą świata z powierzchnią ponad 2 mln km2. Jako ciekawostkę warto dodać, że Dania składa się z 406 wysp, z których część jest niezamieszkana.
  • Dania jest krajem specyficznym stanowiącym pewnego rodzaju przejście pomiędzy Półwyspem Skandynawskim, a resztą Europy. Jest najstarszą monarchią europejską z zachowaną ciągłością dziedzicznej władzy monarszej. Według rankingu „Forbesa” to właśnie Dania jest najlepszym miejscem do biznesu.
  • Według rankingu "Forbesa" Dania jest najlepszym miejscem dla biznesu
  • dunski rynek napojów chroniony jest zakazem sprzedaży napojów w puszkach
  • pozostali skandynawowie nazywają język duński "chorobą gardła"



Kuchania
Przysmakiem na śniadanie i kolacje jest kanapka z żółtym serem i dżemem. Ser jest ostrzejszy niż ten w Polsce - długo wstrzymywałem się przed spróbowaniem, ale teraz… szczerze polecam! Wyśmienity jest także rugbrod (czytane mniej więcej /rulbrul/) czyli chleb z ziaren oraz smorrebrod. Nie można także odmówić sobie pasztetu z wątróbki. Tradycyjne jedzenie duńskie jest dość tłuste: przykładowy obiad - mięso, smażona skóra świni, ziemniaki i gęsty sos przypominający angielski „gravy”. Jednym z przysmaków jest frikadeller - kulki z mięsa mielonego podawane z ziemniakami i sosem. Na wybrzeżu jada się dużo ryb, popularny jest śledź w śmietanie.


Co warto zobaczyć


Bornholm
Bornholm jest wyspą, która od lat niezmiennie przyciąga rzesze turystów, których nie odstraszają niskie temperatury. Słońca tu nie brakuje i jeśli ktoś nie domaga się upałów i plażowego lenistwa, to wyspa odpłaci mu niesamowitymi widokami i fantastycznym, zdrowym klimatem. Na Bornholmie można zobaczyć wiele ciekawych miejsc, do których da się dojechać samochodem, autobusem albo rowerem. Najciekawsze miejsca, to Jons Kapel - wysoka, granitowa turnia znajdująca się w północno-zachodniej części wyspy, największy w Skandynawii kompleks ruin zamkowych Hammershus, Paradisbakkerne zwane Rajskimi Pagórkami, czyli rodzaj formacji szczelinowych w skałach, Hammeren - najdalej na północ wysunięty kraniec Bornholmu. Ze względu na swoje malownicze położenie jest to jedno z najciekawszych miejsc na wyspie, Las Almindingen największy kompleks leśny na Bornholmie i trzeci pod względem wielkości w Danii, oraz oczywiście rozsiane po całym terenie wyspy wiatraki. Warto tez odwiedzić na Bornholmie parki rozrywki, muzea, Bornholmskie Centrum Średniowiecza, Ogród Tropikalny, Pokaz Drapieżnych Ptaków, Święte Skały Helligdommen oraz wiele innych atrakcji.


Aalborg to czwarte pod względem wielkości, po Kopenhadze, Arhus i Odense, miasto Królestwa Danii i drugie co do wielkości miasto Półwyspu Jutlandzkiego. Mozna zwiedzić Zamek Aalborghus - obiekt powstał na rozkaz króla Christiana III w latach 1539 – 1555, początkowo jako warownia, jednak po niedługim czasie zamieniony został na pałac mieszkalny. Po dzis dzień zachowała się tutaj tradycyjna, półdrewniania konstrukcja, którą wzniesiono oryginalnie i chociaż wielokrotnie musiała być ona odnawiana, zachowała wiele ze swego dawnego uroku. Zamek znajduje się w niewielkiej odległości od portu, jest rozbudowanym i niejednorodnym kompleksem mieszkalno-spichleżowym, a jego historia to wieczne pasmo przebudów kolejnych cześci przez coraz to nowych władców.


Arhus to stolica kulturalna Danii i ośrodek studencki z najważniejszym Uniwersytetem Arhus. W tym mieście mieszka 240 tys. mieszkańców, w tym ok. 40.000 studentów. Mimo swojej wielkości robi wrażenie miasteczka. Warto wybrać się do  katedry św. Klemensa, najdłuższego i najwyższego kościoła katedralnego w Danii. Wieża osiąga wysokość 92 m. Katedra i męczennik Klemens widnieją na herbie miasta. W Kościele Najświętszej Marii Panny zachowały się średniowieczne freski i wyposażenie z XVI i XVII w. Na Starym Mieście utworzono skansen prezentujący historię budownictwa duńskiego.

Kopenhaga - stolica Danii jest droga nawet dla Duńczyków, ale odwiedzają bardzo chętnie, bo wiele oferuje. Panują tam specyficzne zwyczaje, które jednak mają na celu ułatwienie życia mieszkańcom i turystom. Poza tym jest to jedno z największych miast Skandynawii, położone malowniczo nad cieśniną Sund, na dwóch wyspach: Zelandia i Amager, a strzeże go najsłynniejsza na świecie duńska Syrenka. Będąc w Kopenhadze należy zarezerwować sobie dużo czasu na zwiedzanie, gdyż ilość wartych zobaczenia obiektów jest imponująca. Warto zacząć od gotycko-romańskiej Katedry Rosklide, z grobami duńskich królów, przebudowywanej wiele razy w różnych stylach przez stulecia swojego istnienia. Katedra znajduje się poza miastem, ale dojechać można do niej w kilka minut samochodem. Uwagę przyciągają dwa pałace: Amalienborg - barokowy pałac królewski, oraz królewska letnia rezydencja Rosenborg. Na trasie zwiedzania musi się tez znaleźć Cytadela Kastellet, jedyna pozostałość dawnych fortyfikacji obronnych oraz Okrągła Wieża, z której szczytu doskonale widać panoramę całej Kopenhagi. Na amatorów muzeów czekają miedzy innymi eksponaty Muzeum Narodowego, Muzeum Rekordów Guinessa oraz Muzeum Erotica. W Kopenhadze jest także Danmarks Akvarium pełne tropikalnych ryb i rekinów.


Roskilde
Najważniejszym obiektem zabytkowym w Roskilde jest wpisana na listę UNESCO zabytkowa katedra, zbudowana w XI wieku na miejscu starego kościoła. Jako pierwszy gotycki kościół w Skandynawii, katedra stała się inspiracją dla gotyckiego budownictwa sakralnego w całej Europie północnej. Również z XI wieku pochodzi Kościół NMP (Vor Frue Kirke). Chociaż wkrótce po zbudowaniu przy kościele powstał też klasztor, do dziś zachował się jedynie kościół, gotycki, jednonawowy z wieżą, kilkakrotnie na przestrzeni lat przebudowywany. Z XII wieku pochodzi Kościół św. Jerzego na Górce, oraz Kościół św. Jakuba. Ten ostatni od początku XIX wieku pełnił funkcję magazynu, a dzis stoi nieużywany. Z kościołami związany jest też miejscowy klasztor - instytucja dla panien stanu szlacheckiego.


Źródło: www. Lovetotravel.pl

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:11360
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb