Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Belgia

Królestwo Belgii jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Państwo to jest celem podróży, ale też często zwiedza się je tranzytowo. Najczęściej zwiedzane są zabytkowe miasta: Bruksela, Antwerpia, Gandawia, Brugia, Liege, Leuven, Tournai, czy Tongeren. Popularnością cieszą się też znane nadmorskie uzdrowiska - Spa i Ostenda. Obok Polski i Irlandii, Belgia stanowi północnoeuropejską ostoję katolicyzmu i posiada znane miejsca kultu religijnego - Benneux, Saint-Hubert i Beauraing. Belgowie zrobili atrakcję turystyczną z mocno kultywowanych tradycji ludowych: tkactwa czy koronkarstwa.

Ardeny
Góry Ardeny są rajem dla miłośników aktywnego wypoczynku. Zimą rządzą narciarze, latem spadochroniarze, amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Dla zuchwałych organizowane są spływy po górskich potokach i strumieniach. Popularne jest także jeździectwo i rowerowe zjazdy downhill. Mimo tych licznych atrakcji symbolem Belgii pozostanie jednak Bruksela - siedziba króla i parlamentu belgijskiego oraz ważnych międzynarodowych instytucji: NATO i wielu jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, od 1958 roku Komisji Europejskiej, a także kilkudziesięciu mniejszych organizacji międzynarodowych. Bruksela jest niekwestionowaną stolicą Europy i najpopularniejszym celem wyjazdów do Belgii.

Kuchnia
Kuchnia belgijska jest wysoko ceniona na świecie i powszechnie uważa się, że w Europie ustępuje tylko wykwintnej kuchni francuskiej. Belgowie uważają siebie za wynalazców frytek, które tu spożywa się z majonezem. Powszechnie jada się tu owoce morza, zwłaszcza małże. Bardzo popularnym sposobem poruszania się jest rower. Więc jeśli nawet wybieramy się do Belgii samochodem, warto zabrać ze sobą jednoślad. Rowery można też wypożyczać w licznych wypożyczalniach, na przykład na stacjach kolejowych.

Ciekawostki o Belgii
Nigdzie na świecie nie ma tyle rodzajów piwa i takiej ilości browarów jak w Belgii. !Ponoć jest ich ponad 1000 !
Belgia nie istnieje? . Jest to obszar między Francją i Holandią. W roku 2008 doszło niemal do rozpadu Belgii i kraj funkcjonował bez rządu federalnego.
Belgia nie istnieje ale Bruksela jest stolicą Europy.
Granica języka niderlandzkiego i francuskiego jest tak samo wyraźna i trwała jak nasza granica polskiego i niemieckiego.
Flamandczycy są przekonani, nie bez podstaw, że pracują na leniwych darmozjadów z Walonii. Flamandczycy nie wiedzą nic o Walończykach i odwrotnie. Jedynie kolarstwo ich łączy.
Belgia jest królestwem ale król Albert a tym bardziej jego następca książę Filip są traktowani z pobłażaniem. Król Albert nie jest zresztą zbyt gorliwym władcą i najbardziej nie lubi gdy mu kolejny upadający rząd przerywa jeden z jego licznych urlopów. Król chce być władcą godzinkę przez południem bo popołudnie jest zarezerwowane na sjestę no a po tym jest czas na aperitiefke.
Belgia jest państwem stworzonym przez polityków gdy tymczasem jego mieszkańcy żyją swoim życiem nie interesując się “federalną Belgią”. W walońskim mieście Liege (obchodzi się 14 lipca francuskie święto narodowe a nie 21 lipca gdy to przypada święto narodowe Belgii.
“Każdy Belg rodzi się z cegłą w brzuchu” - tak mówią o sobie Belgowie, przez co chcą powiedzieć, że gdy Belg się rodzi to zaczyna zbierać cegły na swój dom. Ambicją Belga jest mieć swój własny dom.
Na Wielkanoc z braku tradycji kupuje się .. czekoladowe jajka, które następnie ukrywają dorośli w ogródku i dzieci je szukają
Boże Narodzenie świętuje się … już od listopada. Zamiast tradycyjnych potraw indyk z supermarketu , albo .. stolik w restauracji. Nie ma postu je się także homara, pasztet z gęsich wątróbek, ostrygi i popija.. szampanem. A na deser ciasto polane (bo przypomina drewno, polano do kominka) . Je się też słodką bułkę w kształcie becika z lukrową figurką Jezuska, wciąż uważaną przez dzieci za wymarzony rarytas.
W Wigilię znów przychodzi, ale nazywa się już inaczej (po francusku Pere Noel, czyli Ojciec Bożonarodzeniowy) i wkłada pod choinkę prezenty, które w zasadzie wolno rozpakować dopiero o północy.

 

Co warto zobaczyć


Bruksela
Bruksela zwana jest „Stolicą czekolady”, „Sercem Europy” i uważana za najbardziej zbiurokratyzowane miasto na świecie. Na milion mieszkańców przypada tam 700 tys. urzędników. Mieszkają na stałe lub dojeżdżają. Mają do dyspozycji 2 lotniska.
Symbolami miasta są Manneken Pis, Jeanneke Pis - siusiające rzeźby chłopczyka i dziewczynki, Atomium - powiększony 150 miliardów razy model kryształu żelaza o wysokości ponad 100 metrów oraz Mini Europa – park miniatur, w którym można oglądać modele najsłynniejszych europejskich budowli. Cała Belgia jest znana z czekolady, ale to w Brukseli znajdziemy najciekawsze małe sklepiki z ręcznie wykonanymi, czekoladowymi pralinkami o przeróżnych kształtach i smakach. Ceny są adekwatne do trzystuletniego doświadczenia i kunsztu. W samym sercu Brukseli znajduje się Grand Place, jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i bukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony XVII-wiecznymi domami cechów kupieckich. Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli. Wieczorami na pałacem odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére”. Na wzgórzu Treurenberg stoi chyba największa atrakcja Brukseli - Katedra św Michała i św Guduli. Znajdują się tu przepiękne XVI-wieczne witraże.


Antwerpia - W mieście tym urodził się Rubens. Jest więc muzeum mistrza - mieści się ono w dwóch sąsiadujących ze sobą kamienicach, które niegdyś stanowiły jego własność. Prace Rubensa, Halsa, van Dycka i Breugela, jak też obrazy ich następców, można podziwiać w Królewskim Muzeum Sztuk Pięknych (Koninklijk Museum voor Schone Kunstem). Jak na miasto portowe przystało jest też Muzeum Morskie , w którym można zobaczyć modele statków z różnych okresów historycznych (Nationaal Scheepvaartmuseum.) Będąc w Antwerpii Koniecznie odwiedź dzielnice diamentów z szlifiernią diamentów na Pelikaan Straat. Antwerpia bowiem to światowe centrum produkcji diamentów ozdobnych. W dzielnicy diamentów się szlifiernie, zakłady jubilerskie, hurtownie, firmy rzeczoznawcze, ubezpieczenia.Najważniejszym miejscem w Antwerpii jest Rynek Główny - Grote Markt. Znajdują się tu wszystkie najciekawsze obiekty zabytkowe miasta. Można przy nim zobaczyć tradycyjne wąskie kamieniczki z wysokimi dachami, malowane na różne pastelowe kolory. Centralne miejsce zajmuje tradycyjnie ratusz - Studhuis zbudowany z inicjatywy architekta Cornelisa Florisa w XVI wieku. Jest on uznawany za jeden z najważniejszych zabytków renesansowych nie tylko w Belgii, ale i w całych Niderlandach. W tle rynku wznosi się jedna z najwyższych na świecie katedra Najświętszej Marii Panny. Nad samą rzeką można podziwiać XII-wieczną Fortecę Steen, w której dziś mieści się Muzeum Morskie.

Brugia
Brugia to miasto zatłoczone i ruchliwe, dlatego najlepiej jest spacerować po nim pieszo i to w godzinach porannych. Samochód w wąskich uliczkach nie sprawdza się w ogóle. Najpiękniejsze miejsce w mieście, to wpisana na listę zabytków UNESCO brugijska Starówka. Jest tu wiele dawnych kanałów, w większości zamulonych, ale wciąż otoczonych starymi domami z kamienia a także uroczymi małymi mostkami pozwalającymi sie przedostać na drugą stronę. Poza mieszczańskimi domami są tu też obiekty sakralne. Najciekawsza z pewnością jest bazylika stojąca przy Burg Square - Heilige Bloed Basiliek. W znajdującej sie przy bazylice gotyckiej kaplicy podobno znajduje się relikwiarz z krwią Chrystusa. Inne kościoły, to Onze Lieve Vrouwkerk z oryginalną rzeźbą Michała Anioła oraz Jerusalem Kerk z przepięknymi witrażowymi oknami.

Leuven
Tradycyjnie już jak w większości miast centralnej Europy najwięcej zabytków związanych jest z kościołem. Leuven może się poszczycić Pięknym rynkiem o nazwie Grote Park, przy którym znajduje się monumentalny Sint-Pieterskerk – kościół św. Piotra. W kościele znajdują się słynne malowidła a obok budynku 50-metrowa, nieukończona wieża beffroi, wpisana na listę UNESCO. Kolejnym obiektem sakralnym jest kaplica św. Antoniego z XVII wieku. Zasługuje ona na uwagę z powodu grobu księdza Damiana beatyfikowanego przez polskiego papieża. Kolejne obiekty to kościół św. Gertrudy i Mały Beginaż, Wielki Beginaż, również na liście UNESCO, zespół klasztorny Abdij Keizersberg wybudowany w XIX wieku, zabytkowe opactwo Abdij van Park, kościoły św. Michała, św. Jakuba, św. Quentina.
W centrum miasta przy Grotte Park znajduje się najpiękniejszy świecki budynek w Leuven – XV-wieczny Ratusz, zbudowany w stylu późnogotyckim. Przy placu można też podziwiać wiele starych domów mieszczańskich z ciekawymi barokowymi zdobieniami oraz XIV-wieczne sukiennice. Poza rynkiem ważny dla miasta jest też kompleks uniwersytecki. Uniwersytet w Leuven jest najstarszy nie tylko w Belgii, ale również w Holandii i Luksemburgu. Na szczególne uznanie zasługuje uniwersytecka biblioteka. W wieży znajduje się jeden z największych na świecie carillonów. Same budynki uniwersyteckie też należą do obiektów zabytkowych. Na obrzeżach miasta w Heverlee znajduje się zamek Arenberg, obecnie wraz z przyległym terenem należący do uniwersytetu. W dawnym klasztorze kapucynów można podziwiać bogaty Ogród Botaniczny. W centrum miasta stoi też bardzo charakterystyczny posąg, przedstawiający studenta z książką. Posąg jest symbolem miasta wykorzystywanym podczas różnych uroczystości.

Namur
Większość obiektów zabytkowych, jakie przetrwały wojenne zawieruchy, to obiekty sakralne. Kościoły należą do budowli XVI-wiecznych i nowszych. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Katedra Saint-Aubain, Kościół św. Jana Chrzciciela oraz Kościół Notre-Dame. Z dawnych zamkowych fortyfikacji pozostała też Beffroi, czyli wieża pełniąca rolę bramy a także Wieża Marie Spilar. Poza tym w Namur można podziwiać XVII-wieczny Arsenał, Pałac Biskupów oraz Przytułek św. Idziego, będący obecną siedzibą parlamentu regionu. Ciekawym obiektem jest pochodzący z XIX wieku Teatr Królewski. Najważniejszym jednak i najciekawszym zabytkiem miasta jest twierdza, którą nie tylko można zwiedzać, ale tez odbywają się w niej ciekawe imprezy kulturalne, jak święto piwa na Wielkanoc. Widok na Namur i dolinę Mozy z zamku hrabiów, na wschodnim krańcu cytadeli, zapiera dech w piersiach. Istnieje wiele ścieżek i brukowanych uliczek prowadzących do cytadeli i wiele podziemnych korytarzy w samej twierdzy. Miejsce to jest szczególnie piękne latem i wczesną jesienią.

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:5263
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb