Pojezierze Augustowskie
Najbardziej na północny wschód odległy kraniec Polski. Graniczy z Rosją i Litwą. Przepiękny teren, pojezierza, lasy urocze zakątki: Rospuda, Wigry z papieskim szlakiem, Kanał Augustowski. O pięknie tego regionu nie trzeba nikogo przekonywać. Ma ono renomę krainy krajobrazowo malowniczej, przyrodniczo niezmiernie cennej, a historycznie bogatej. Ziemię Suwalsko - Augustowską warto zwiedzać zarówno dla jej walorów krajoznawczych, jak i piękna samych krajobrazów. Dzięki bogatej polodowcowej konfiguracji - wysoczyzn, wzgórz, dolin, wąwozów, koryt rzecznych, niecek jezior - ma pejzaż bardzo urozmaicony, fragmentami niemal podgórski, a w części południowej nizinny i puszczański. Kraina styku trzech kultur, tylko krok do Wilna, Kowna czy Druskiennik w poszukiwaniu polskości, ciszy i zabytków.
Program wycieczki:
Wyjazd autokarem:
05:30 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy dworcu PKP
06:00 - Gdynia, sprzed dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:30 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
06:55 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP
Dzień 1 - Czwartek - 03.07.2025 Trójmiasto – Augustów – Kanał Augustowski - Suwałki
Przejazd autokarem z przerwami do Augustowa, gdzie zwiedzimy/ zobaczymy: Muzeum Ziemi Augustowskiej, Rynek Zygmunta Augusta, Bazylikę, Starą Pocztę. O godz.. 16.00 – rejs po Kanale Augustowskim do Studzienicznej. Przejazd do Suwałk do hotelu na 4 noclegi.
Dzień 2 - Piątek - 04.07.2025 Krasnogruda – Bolcie – Stańczyki – Suwałki
Krasnogruda – zwiedzanie zrewitalizowanego kompleksu dworskiego z XVII wieku, należącego do rodziny Czesława Miłosza, to jedyne miejsce w Polsce tak silnie związane z poetą. Krasnogrudzki dwór to miejsce gościnne, propagujące działania artystyczne i edukacyjne związane z wielokulturowością. Międzynarodowe Centrum Dialogu. Przejazd przez piękne tereny Suwalszczyzny do bieguna zimna i trójstyku granic państwowych w miejscowości Bolcie k. Wiżajn o nazwie "Wisztyniec". Po odwiedzeniu naszych wschodnich sąsiadów udamy się do Stańczyk, gdzie zwiedzimy jedne z najwyższych mostów w Polsce. Są to imponującej wielkości zabytki, pomniki techniki budowlanej. Przed laty Mosty Północy, zwane również Mostami Puszczy Rominckiej , stanowiły odcinek trasy kolejowej Gołdap – Żytkiejmy, zapewniając wyjątkowy taras widokowy dla podróżujących. Swoją formą przypominają budowane w starożytności rzymskie akwedukty, toteż popularnie określa się je mianem Akweduktów Puszczy Rominckiej. Powrót do Suwałk.
Dzień 3 – Sobota - 05.07.2025 Augustów – Biebrzański Park Narodowy
Legendy wiążą powstanie Augustowa z pierwszą schadzką Króla Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, który dla jej upamiętnienia założył tu miasto Augustów. To miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską. Wodna stolica północno-wschodniej Polski. Okres intensywnego rozwoju gospodarczego miasta miał miejsce w latach dwudziestych i trzydziestych XIX wieku – zwiedzanie miasteczka. Po przerwie przejazd do Osowca, zwiedzanie twierdzy nad Biebrzą. Spacer ścieżką edukacyjną z XIX w. To największy i najbardziej dziki park w Polsce. Biebrzański Park Narodowy zachwyca swoją wyjątkową fauną i florą. To właśnie tutaj możemy spacerować przez bagna, aktywnie spędzić czas, ale też i odetchnąć w pięknych okolicznościach przyrody. Po spacerze powrót do Suwałk.
Dzień 4 – Niedziela - 06.07.2025 Sejny – Wigry – Suwałki
Przejazd do Sejn – zwiedzanie zabytkowego zespołu klasztornego dominikanów i kościoła p.w. Nawiedzenia NMP z unikalną Madonną Szafkową. Zwiedzanie Muzeum Ziemi Sejnienskiej w Pałacu Biskupim. Spacer po ciekawym i dobrze zachowanym centrum wśród licznych ścieżek turystycznych na rynek. Przejazd do klasztoru kamedułów w Wigrach. Zwiedzanie klasztoru i muzeum upamiętniające pobyt Jana Pawła II. Czas wolny. Suwałki liczące ok. 70 tys. mieszkańców są drugim co do wielkości, po Białymstoku, miastem w województwie podlaskim. To jeden z trzech ośrodków subregionalnych województwa podlaskiego, centrum administracyjne, gospodarcze i kulturalne północno-wschodniej części regionu. Zwiedzimy Park Konstytucji 3 Maja, katedrę św. Aleksandra z jej 14 znanymi witrażami i Muzeum Marii Konopnickiej. Po zwiedzaniu Suwałk warto zwieńczyć eksplorację miasta szklaneczką piwa w Browarze Północnym i skosztować regionalnych smakołyków.
Dzień 5 – Poniedziałek - 07.07.2025 Augustów – Ełk – Gdańsk
Po śniadaniu opuścimy nasz hotel, przejazd do Augustowa – rejs statkiem do Doliny Rospudy. Następnie przejazd do Ełku, miasto przez wieki należało do Prus Książęcych, w granicach Polski jest dopiero od 1945 roku. Początki Ełku zaś sięgają XIV wieku i wiążą się z zamkiem krzyżackim. Miasto z wszystkich niemal stron oblewają jeziora od zachodu Jezioro Ełckie i Jezioro Sunowo, a od wschodu Jezioro Selmet Wlk, a przez miasto przepływa rzeka Ełk. Miasto leży w centrum Zielonych Płuc Polski, to jeden z najcenniejszych ekosystemów nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Zobaczymy centrum z katedrą św. Wojciecha - neogotycki kościół z 1893 roku, promenadę - długi, zrewitalizowany i atrakcyjny deptak ciągnący się wzdłuż Jeziora Ełckiego. Przerwa na obiad we własnym zakresie. Po czasie wolnym powrót do Trójmiasta. Zakończenie wycieczki.
Cena obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem **** (odstęp między siedzeniami min. 85 cm.)
• 4 noclegi w hotelu w Suwałkach (pokoje dwuosobowe)
• wyżywienie 4 x śniadanie, 4 x obiadokolacja
• poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
• opiekę pilota - ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP
Cena nie obejmuje:
• dopłaty do pok. jednoosobowego – 400 zł
• rejsu statkiem fakultatywnie: Augustów – Studzieniczna – 70zł/os./grupa
• rejsu statkiem fakultatywnie: Augustów - dolina Rospudy – 70zł /grupa
• kosztów realizacji programu: 350 zł/os. (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowy Audio Guide) – płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych i centrach historycznych
• wydatków własnych
Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.