Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

RUŚ CZERWONA

Bubel Łukowiska – Kodeń - Chełm - Krasnystaw – Zamość – Bolestraszyce – Jarosław - Przemyśl – Krasiczyn – Rzeszów

Termin:23 - 29.08.2024
Cena:2985 zł

 Ruś Czerwona – jako kraina historyczna, to obszar w północno-zachodniej Ukrainie oraz w południowo-wschodniej Polsce. Tereny na wschód od Małopolski (inaczej Grody Czerwieńskie, Ziemia Czerwieńska), będące przedmiotem sporów pomiędzy Polską a Rusią. Nazwa ta pojawiła się za czasów Kazimierza Wielkiego, kiedy przyłączono te ziemie do Królestwa Polskiego. Największym miastem województwa ruskiego, bo tak zwano ten obszar w okresie I Rzeczypospolitej, był Lwów. Województwo ruskie składało się z pięciu ziem: chełmskiej, halickiej, lwowskiej, przemyskiej, sanockiej. Podczas naszej podróży po tej historycznej krainie odwiedzimy między innymi takie miasta jak: Chełm – komunistyczną, nieformalną stolicę Polski z jedynymi w Europie podziemiami kredowymi z XIII wieku , Zamość – perłę renesansu, przepiękne prywatne miasto , stolicę Podkarpacia - Rzeszów, oraz Przemyśl – jeden z najstarszych polskich grodów, stolicę fajek i ludwisarstwa. Zapraszamy do ekscytującej podróży po terenach trudnych historycznie lecz bardzo atrakcyjnych krajopbrazowo i kulturowo.

Program wycieczki:

Dzień 1. 23.08.24 Gdańsk – Bubel Łukowiska
Wyjazd autokarem z:
06:00 - Rumia, stacja Paliw Mol, przy Dworcu PKP
06:20 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:40 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
07:10 - Gdańsk Główny, przystanek przy KFC obok dworca PKP

Wyjazd z Gdańska o godz. 7:10, po drodze przerwa śniadaniowa. Przejazd przez Ostrów Mazowiecka do miejscowości Bubel Łukowiska. Zakwaterowanie w Dworku Łukowiska usytuowanym na skraju wsi. Obiadokolacja. Spacer po malowniczych terenach położonych nad rzeką Bug. Nocleg.

Dzień 2. 24.08.24 Bubel Łukowiska – Kodeń – Chełm – Krasnystaw - Zamość

Po nocy w urokliwym dworku, przejazd do miejscowości Kodeń, gdzie znajduje się legendarne Sanktuarium Matki Boskiej Kodeńskiej Królowej Podlasia - centrum włości Michała Sapiehy. Następnie udamy się do malowniczo położonego nad rzeką Uherką Chełma, który słynie z niespotykanych w Europie Podziemi Kredowych. Wijący się pod miastem labirynt korytarzy powstał w wyniku wydobywania tego surowca od XVI do początków XX wieku. W drodze do Krasnegostawu zatrzymamy się w okolicy wsi Krynica, aby zobaczyć grobowiec w kształcie Piramidy ariańskiej podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Miejscowość Krupe. Historia zamku w Krupem sięga XV wieku. Budowla wybudowana została w 1492 roku przez Jerzego Krupskiego. Następnym właścicielem był Samuel Zborowski, który rozbudował fortyfikację. W drugiej połowie XVI wieku właścicielem zamku został Paweł Orzechowski. Zwiedzanie w formie spaceru. W Krasnymstawie odwiedzimy rynek z zabytkowymi kamienicami, oraz pojezuicki kompleks klasztorny w którym znajduje się muzeum i Biblioteka Publiczna. Przejazd do Zamościa, zakwaterowanie na 2 noclegi. Dla chętnych wieczorny spacer po tym hetmańskim mieście.

Dzień 3. 25.08.24 Zamość – dzień bez autokaru

Po śniadaniu zwiedzanie miasta hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Zamość nazywany „Perłą Renesansu", jest jednym z najpiękniejszych miast Polsk Zamość może pochwalić się Starym Miastem, dzięki czemu zyskał miano „perły renesansu", „miasta arkad" oraz „Padwy północy". Zamość założył Jan Zamoyski, na historycznej Rusi Czerwonej, na dawnej ziemi chełmskiej, która stanowiła od XIV wieku część Królestwa Polskiego. W roku 1992 Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zamość leżał na skrzyżowaniu dwóch ważnych szlaków handlowych: jeden z Lublina do Lwowa, a drugi z Rusi, przez Sandomierz, do Krakowa. Miasto szlacheckie zostało założone w 1580 roku na mocy przywileju wystawionego przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego, Jana Zamoyskiego, a jego projekt opracował włoski mistrz, architekt Bernardo Morando. Barokowy kościół franciszkanów pw. Zwiastowania NMP, który został ukończony w 1685 r, był jednym z największych polskich świątyń XVII wieku. Fundatorem był Hetman Ordynacji Zamojskiej – Jan Sobiepan Zamoyski.

Dzień 4. 26.08.24 Zamość – Jarosław – Bolestraszyce - Przemyśl

Jeśli szukamy miasta pełnego atrakcji, historii i ciekawych zabytków, to Jarosław ma tak dużo miejsc dziedzictwa kulturowego, że nie sposób to wszystkiego umieścić na jednej liście. Miasto założone przez kijowskiego księcia Jarosława Mądrego - 1019-1054 . Ruski Książe przez lata prowadził wojnę o te ziemie i był ojcem królowej Dobrogniewy, żony Kazimierza Odnowiciela. Znajdują się tu kościoły, cerkwie i synagogi. To w Jarosławiu znajduje się najpiękniejsza kamienica barokowa i najstarszy kościół pojezuicki w Polsce. Jarosław to miasto dla tych, którzy szukają miejsc położonych na styku kultur i religii.
Zobaczymy: Rynek z Ratuszem i Studnią z XVII wieku, Kamienice: Orsettich z Muzeum Miejskim, Attavantich z lustrzaną Galerią Sztuki i Gruszewiczów w której znajdują się niezwykłe zdobienia z siedemnastowiecznymi sztukateriami i malowidłami ściennymi ze scenami Męki Pańskiej. Przejazd do Bolestraszyc, spacer po Arboretum czyli oryginalnym ogrodzie botanicznym, w którym zgromadzono kilka tysięcy gatunków roślin.
Stąd już tylko 7 km do Przemyśla, po którym chętni mogą jeszcze zrobić wieczorny spacer. Zakwaterowanie na 2 noclegi.

Dzień 5. 27.08.24 Przemyśl

Przemyśl jest jednym z najpiękniejszych ośrodków miejskich, jakimi może się pochwalić Podkarpacie. Zwiedzanie tego miasta to wspaniała lekcja historii, a jednocześnie - wyjątkowa przygoda. Jan Długosz podaje, że założycielem miasta był książę Przemysław i od jego imienia pochodzi nazwa miasta. W wyniku pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku Przemyśl, podobnie jak Lwów i Podkarpacie, znalazł się w monarchii habsburskiej, dzieląc jej koleje losu, aż do 1918 roku. To miasto pełne kontrastów, na terenie którego przeszłość i teraźniejszość występują obok siebie. Jednocześnie jest miastem wielokulturowym, na terenie którego żyją obok siebie i katolicy i grekokatolicy. Jest również siedzibą arcybiskupstwa rzymskokatolickiego oraz arcybiskupstwa obrządku bizantyjsko-ukraińskiego. Przemyśl to polska stolica fajek i ludwisarstwa. Przemyskie fajki znane są na całym świecie, a dzwony rozbrzmiewają na wszystkich kontynentach. Zwiedzanie zaczniemy od Starego Miasta, zobaczymy rynek z fontanną, wieżę zegarową, grecko-katolicką katedrę św. Jana Chrzciciela, katolicką archikatedrę Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela. Czas wolny. Powrót do hotelu.

Dzień 6. 28.08.24 Przemyśl – Krasiczyn – Ostrowiec Świętokrzyski

Po wykwaterowaniu wyjazd do Krasiczyna, zwiedzanie najpiękniejszego pałacu kurtynowego w Polsce, wzniesionego w XVI wieku przez Krasickich. Zamek w Krasiczynie jest jednym z cenniejszych zabytków architektury renesansowo- manierystycznej w Polsce. Po tej uczcie dla oczu udamy się w dalszą podróż do Rzeszowa, gdzie wpadniemy na krótki rekonesans. Przejazd do hotelu na ostatni nocleg do Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dzień 7. 29.08.24 Ostrowiec Świętokrzyski - Gdańsk

Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Muzeum Krzemionki w okolicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach to miejsce niezwykłe - jest to jeden z najlepiej zachowanych i największych zabytków pradziejowego górnictwa na świecie. To tutaj, ponad 5000 lat temu, człowiek rozpoczął wydobycie krzemienia, zwanego złotem i stalą neolitu. Po pobycie w kopalni udamy się w drogę powrotną do Gdańska

Cena obejmuje:

• przejazd komfortowym autokarem
• 6 noclegów w hotelu (pokoje dwuosobowe)
• wyżywienie 6 x śniadanie, 6 x obiadokolacja
• poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
• opiekę pilota - ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP

Cena nie obejmuje:

• Kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, opłaty klimatycznej, systemu słuchawkowego Tour Guide) - 000 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu.
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 620,00 zł
• Napojów do posiłków i wydatków własnych

Uwaga: Limit bagażowy – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

Galeria zdjęć

 

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:6129
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb