Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

RUMUNIA

Zamki i  Klasztory Transylwanii i Mołdawii 

Termin:20 - 29.05.2023
Cena:4295 zł

NOWY SĄCZ - BAIA MARE - SAPANTA - GURA HUMORULUI - CACICA - SIGHISOARA - MEDIAS - SIBIU - CLUJ NAPOCA - ORADEA

Program wycieczki:

Dzień 1 - Sobota – 20.05.2023       Gdańsk – Nowy Sącz
Wyjazd autokarem z:
4:40 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
5:10 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
5:30 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
6:00 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP
6:15 - Gdańsk św. Wojciech
Przejazd przez Polskę z poczęstunkiem śniadaniowym w okolicach Torunia do hotelu w Nowym Sączu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2 - Niedziela – 21.05.2023       Nowy Sącz – Baia Mare
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd przez Słowację, następnie przejazd przez Węgry do Rumuni do miejscowości Baia Mare, które jest jednym z najważniejszych centrów wydobywczych w Rumunii. Miasto ma ponad 2000 lat historii wydobycia złota, srebra i innych metali nieżelaznych, zachowało swoją średniowieczną przeszłość wokół głównego placu miasta, Piata Libertatii. Najstarsze zabudowania pochodzą z I połowy XIV wieku. Baia Mare stanowi doskonałą bazę wypadową do licznych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych w regionie Maramures, zdominowanym przez krajobraz gór i pagórków. Drewniane kościoły w Maramures mają unikalny kształt i ozdoby, a osiem z nich, zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do hotelu**** Carpatia, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 - Poniedziałek – 22.05.2023       Baia Mare – Sapanta - Bogdan Voda - Gura Humorului
Śniadanie, wykwaterowanie. Całodzienna wycieczka po regionie Maramures, jednym z najbardziej autentycznych i tradycyjnych regionów Rumunii. Przejazd do wschodniej części Maramures , miejsca pełnego tradycji i legend. Odwiedzimy tak zwany „Wesoły Cmentarz" we wsi Sapanta, znany z kolorowych nagrobków
z obrazami, które w oryginalny i poetycki sposób opisują pochowane tam osoby, a także sceny z ich życia. „Merry Cemetery" stał się Muzeum i narodową atrakcją turystyczną. Przejazd do miejscowości Bogdan Voda, w której zwiedzimy drewniany kościół o unikalnym kształcie i przepięknych zdobieniach. Ten dzień poświęcimy klasztorom położonym na terenach historycznych Mołdawii. Wśród najbardziej malowniczych skarbów Rumunii są malowane klasztory w Bucowinie, najstarsze z nich zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwo Kulturowego UNESCO. Klasztor Moldovita, położony we wsi Vatra Moldovitei, został zbudowany przez Petru Raresa w 1532 r. Następnie zwiedzanie Wielkiego Kompleksu Klasztornego Sucevita z 1581 r., który otaczają potężne mury i wieże obronne, nadając mu wygląd fortecy. Założony przez Gheorghe Movila, biskupa Radauti, został później rozbudowany przez jego brata Ieremia władającego Księstwem Mołdawii, który dodał potężne mury obronne i wieże. Przejazd do hotelu**** Best Western w Gura Humorului, gdzie pozostaniemy na 2 noclegi.

Dzień 4 - Wtorek – 23.05.2023       Gura Humorului - Cacica - Monastyr Humor - Gura Humorului
Śniadanie. Przejazd do Cacica, jednej z najstarszych polskich wiosek w Rumunii, którą do dziś zamieszkuje polska społeczność. Jest tu także piękny katolicki kościół pod wezwaniem NMP przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lurdes. Zwiedzanie kopalni soli, którą rozbudowali Polacy z Wieliczki i Bochni na mocy rozkazu Józefa II Habsburga. Przejazd do Monastyru Humor w Monastirea. Założony w 1530 r. klasztor jest raczej niewielką budowlą, ale pośród skarbów Bukowiny jest wielkim zbiorem różnych fresków z 1535 r., w tym jeden ilustrujący powrót syna marnotrawnego, a kolejny z „humorystycznym" przedstawieniem diabła jako kobiety. W klasztorze znajduje się również, niezwykle cenna kolekcja ikon z XVI wieku. Powrót do hotelu Gura Humoruli, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5 - Środa – 24.05.2023       Gura Humorului - Klasztor Voronet i Neamt - Piatra Neamt
Śniadanie, wykwaterowanie. Wizyta w klasztorze Voronet. założonym w 1487 r. przez Stefana Wielkiego z okazji zwycięstwa nad Turkami. Klasztor ten jest powszechnie znany w całej Europie jako „Kaplica Sykstyńska Wschodu" z powodu przepięknych wewnętrznych i zewnętrznych malowideł ściennych. Znajduję się w nim mnóstwo fresków z intensywnym odcieniem błękitu, zwanego „błękitem Voronet". Kompozycja farby pozostaje tajemnicą do dziś, ponad 500 lat po wybudowaniu kościoła. Portrety starożytnych greckich filozofów, takich jak Arystoteles i Platon, znajdują się na fresku Drzewa Jezusa. Możemy tutaj podziwiać piękną prezentację „Sądu Ostatecznego". Przejazd do hotelu**** Central Plaza w Piatra Neamt, zakwaterowanie, obiadokolacja. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście – czas wolny, nocleg.

Dzień 6 - Czwartek – 25.05.2023       Piatra Neamt - Lacul Rosu – Sighisoara – Biertan - Medias
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd przez wąwóz Bicaz, który jest częścią Parku Narodowego „Cheile Bicazului-Hășmaș". W trakcie przejazdu malowniczo położonym wąwozem o długości 5 km, będziemy podziwiać strome skały przełęczy wzdłuż Czerwonego Jeziora. Następnie przejazd do Sighisoary, która jest uznana za najpiękniejszą i najlepiej zachowana średniowieczną fortece, zbudowaną w wiejskim stylu renesansowym i barokowym w tej części Europy. Odwiedzimy kościół na wzgórzu, dom w którym urodził się hrabia Dracula, a także Wieżę Zegarową. Czas wolny na kawę. Przejazd do Biertan. Warowne grody kościelne są nieodłącznym elementem krajobrazu Siedmiogrodu, zwiedzimy m.in.: ufortyfikowany kościół, wpisany na światową listę UNESCO, który jest największą atrakcją turystyczną miasteczka. Przejazd do Medias, gdzie zwiedzimy Gród i kościół św. Małgorzaty z Wieżą Trębaczy o wysokości 68,5 m. W Medias w 1576 król Stefan Batory podpisał swoje „pacta conventa", czyli królewskie zobowiązania po tym, jak został koronowany. Czas wolny. Przejazd do hotelu**** Binder Bubi, gdzie pozostaniemy na 2 noclegi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 - Piątek – 26.05.2023       Medias – Sibiu - Medias
Śniadanie. Wycieczka do Sybinu, który został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury w 2007 roku. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, gdzie zobaczymy, m.in.: Wielki i Mały Rynek, Most Kłamstw, kościół ewangelicki, w którym mieści się grób syna Draculi - „Michała Złego" - czas wolny na kawę i zakupy. Przejazd do Casa Bazna na typową rumuńską kolację z programem folklorystycznym. Powrót do hotelu w Medias, nocleg.

Dzień 8 - Sobota – 27.05.2023       Medias - Cluj Napoca – Oradea
Przejazd do stolicy Siedmiogrodu, miasta Kluj–Napoca. Na głównym placu, pełnym wspaniałych budynków z XVIII i XIX wieku, mieszczącym wiele sklepów i restauracji, dominuje fara św. Michała z XV wieku, jeden z najpiękniejszych przykładów gotyckiej architektury w Rumunii. Pozostałe ważne zabytki to m.in. należący niegdyś do rodziny Bánffy XVIII wieczny barokowy pałac węgierski, prawosławna Katedra, okazały budynek ratusza miejskiego, zbudowana w latach 1886-1887 synagoga neologiczna. Przejazd do Oradei - miasto wyróżnia się szczególnie bogatą kolekcją architektury w stylu secesyjnym. Zwiedzanie miasta, m.in.: Uniwersytet Oradejski, jest jednym z największych w Europie Wschodniej, doskonałym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie literatury, a także medycyny i nauk ścisłych, Katedra Rzymskokatolicka, zbudowana w latach 1752–1780 jest największym barokowym obiektem religijnym w Rumunii, kościół księżycowy został ukończony w 1790 r., Grekokatolicki Pałac Biskupi, Ratuszu. Przejazd do hotelu**** Continental, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9 - Niedziela – 28.05.2023      Oradea – Nowy Sącz
Wyjazd w drogę powrotną przez Węgry i Słowację do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10 - Poniedziałek – 29.05.2023       Nowy Sącz – Trójmiasto
Śniadanie. Przejazd z przerwami do Trójmiasta. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje:

  • przejazd komfortowym autokarem**** (odstęp między siedzeniami min. 83cm)
  • 9 noclegów w hotelach***i**** w pokojach dwuosobowych
  • wyżywienie (9 x śniadanie, 9 x obiadokolacja)
  • usługa pilotażu wycieczki
  • ubezpieczenie NNW, BP, KL
  • składka TFG i TFP 20 zł

Cena nie obejmuje:

  • kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowego Tour Guide)  645 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
  • wydatków własnych,
  • napoi do obiadów

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 1 250 zł
Uwaga: Limit bagażowy w autokarze – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń:
- ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki (powody rezygnacji są ściśle określone przez ubezpieczyciela):
- 0,00 zł dla osób w pokoju dwuosobowym, 0,00 zł obejmujące choroby przewlekłe, 
- 0,00 zł dla osób w pokoju jednoosobowym, 0,00 zł obejmujące choroby przewlekłe, 

Uwaga: Ogólne informacje o Rumunii znajdą Państwo w linku – „Przewodniki" – zachęcamy do zapoznania się

Galeria zdjęć

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:2065
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb