Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Kulturalna Randka z Litwą

Troki – Wilno – Szawle – Połąga - Kłajpeda – Mierzeja Kurońska – Nida - Kowno – Suwałki

Termin:25 - 29.04.2023
Cena:1945 zł

TROKI – WILNO – SZAWLE – POŁĄGA - KŁAJPEDA – MIERZEJA KUROŃSKA – NIDA - KOWNO – SUWAŁK

Mały kraj z dumną duszą i wielkimi skarbami. Prawdziwa historia od starych drewnianych domów po Bursztynowe Wybrzeże. Kowno, Europejska Stolica Kultury 2022, to drugie, największe miasto Litwy. Położone jest w miejscu zbiegu dwóch rzek - Niemna i Wilii, Kowno ma naprawdę sporo do zaoferowania. Stolica Litwy Wilno - jedno z najpiękniejszych miast w krajach bałtyckich. Wreszcie imponująca góra krzyży dostarcza chwil gęsiej skórki. Z drugiej strony wyjątkowy krajobraz Mierzei Kurońskiej, która od 2000 roku jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, działa relaksująco. Nawiasem mówiąc, jest to również część słynnego Bursztynowego Wybrzeża. A ponieważ należy cieszyć się wszystkimi zmysłami, regionalne przysmaki sprawią, że randka kulturalna stać się może przeżyciem kulinarnym.

Program wycieczki:

Wyjazd autokarem:

05:30 - Rumia - stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
05:50 - Gdynia - sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:10 - Sopot - Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
06:20 - Gd Oliwa - pętla
06:30 - Gd Wrzeszcz - Manhattan
06:45 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP

Dzień 1 - 25.04.23 Rumia – Gdańsk – Troki – Wilno

Przejazd autokarem przez Warmię i Mazury w kierunku Wilna, po przekroczeniu granicy zatrzymamy się w Trokach. Największą atrakcją jest położony na wyspie zamek Wielkich Książąt Litewskich. Zamek jest jednym z najpiękniejszych zamków w Europie. Zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego wśród jezior. Spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej, zapoznanie się z kulturą Karaimów licznie zamieszkujących te tereny. Możliwość skosztowania karaimskich Kibinów. Przejazd do centrum Wilna, zakwaterowanie w Hotelu Panorama na 2 noclegi, obiadokolacja.

Dzień 2 - 26.04.23 Wilno

Po śniadaniu zwiedzimy cmentarz na Rossie, następnie zwiedzanie Wileńskiej starówki, początek przy Ostrej Bramie, spacer starówką w dół do placu Katedralnego: Świątynia Unicka, Cerkiew Św. Ducha, plac Ratuszowy, polski kościół Św. Ducha, kościół Św. Trójcy z obrazem Kazimierowskiego ,,Jezus Miłosierny". Czas wolny. Dalsze zwiedzanie: plac Katedralny, zaułek bernardyński z Muzeum Mickiewicza, Stare miasto jest pod ochroną UNESCO i zostało pieczołowicie odrestaurowane w ostatnich latach. Czas wolny, powrót do hotelu na obiadokolację.

Dzień 3 – 27.04.23 Szawle/Góra Krzyży – Połąga – Kłajpeda

W miejscu tym w 1430 roku postawiono kapliczkę upamiętniającą przyjęcie przez Żmudź chrztu. Według podań, nad kapliczką górował ogromny krzyż. To jednak nie to wydarzenie dało początek Górze Krzyży. Wzgórze Krzyży w pobliżu Szawli było kiedyś zamkiem, ale Krzyżacy zniszczyli go i podpalili. Ludzie zaczęli wznosić krzyże na wzgórzu w połowie XIX wieku na pamiątkę zmarłych, jako apel o zdrowie i długie lata życia. W 1993 r. podczas pielgrzymki na Litwę odwiedził do miejsce Papież Jan Paweł II.
Połąga to zapomniany nadbałtycki kurort na Litwie z ciekawą polską historią. Dziś w Polsce mało kto wie o jego istnieniu. Historia Połągi zaczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy to Antonina i Feliks Tyszkiewiczowie, którzy odziedziczyli w Połądze dom i zdecydowali się tu zamieszkać. Wybudowali pałac z ogrodem, a w Połądze utworzyli nadmorskie uzdrowisko. "Nadbałtyckie Zakopane" odwiedziło wielu Polaków. Byli tu m.in. Stanisław Witkiewicz, Władysław Reymont, Lucjan Rydel czy Leon Wyczółkowski. Współczesne atrakcje Polągi to przede wszystkim piękne nadbałtyckie plaże, ale także wciąż istniejące molo oraz Muzeum Bursztynu, które znajduje się w dawnym pałacu Tyszkiewiczów.
Kłajpeda, to główny port Litwy. Starówka jest niewielka, znaczna Część domów to rekonstrukcje, jednakże warto zwrócić uwagę na odmienny charakter miasta: hanzeatycki, skandynawski. Najciekawszym zabytkiem jest XIX- wieczny teatr. Jednym z najładniejszych budynków miasta jest gmach Poczty Głównej: charakterystyczna budowla, typowe pruskie budownictwo. Przejazd do hotelu.

Dzień 4 – 28.04.23 Kłajpeda – Mierzeja Kurońska – Kowno - Suwałki

Przejazd i przeprawa promem na Mierzeję Kurońską. Park Narodowy Mierzei Kurońskiej został wpisany na listę UNESCO. „Góra Czarownic" o wysokości 45 m, to siedziba interesującej ekspozycji pod otwartym niebem drewnianych rzeźb wykonanych z dębu, będących dziełem litewskich twórców ludowych. Spacerując po sosnowym lesie ujrzymy tu diabłów, czarownice, postacie występujące w litewskiej twórczości ludowej. Przejazd do Nidy, która jest najbardziej reprezentacyjną miejscowością letniskową na Litwie. Atmosferę starej Nidy odnajdziemy w dzielnicy obok przystani. Obejrzymy tam dużo drewnianych domów rybaków z I poł. XX w., budowanych szczytem do morza, pokrytych strzechą lub dachówką i pomalowanych na czerwono - brązowy kolor albo błękit pruski. Zwiedzimy neogotycki kościół luterański z XIX w. Atrakcją Nidy jest także dom Tomasza Manna – niemieckiego pisarza, laureata Nagrody Nobla. W 1929 r. przybył on do Nidy z rodziną na odpoczynek, ale zauroczony wydmami, pięknymi lasami, morzem i wybrzeżem zatoki- wybudował w Nidzie dom, w którym spędzał letnie dni. Obecnie się tu mieści muzeum pisarza. Kowno to drugie, największe miasto Litwy. Położone jest w miejscu zbiegu dwóch rzek - Niemna i Wilii. Zobaczymy najpiękniejsze miejsca z ruinami zamku, potężnymi pomnikami na Placu Ratuszowym i Katedrą oraz przespacerujemy się ulicą Wileńską z jej oryginalną architekturą. Na deptaku Laisves ludzie spędzają czas w uroczych barach i ulicznych kawiarniach oraz kupują pamiątki. Po czasie wolnym przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu Hańcza w Suwałkach.

Dzień 5 - 29.04.23 Suwałki – Gdańsk

Po śniadaniu przyjmowanie bagażu, czas wolny w Suwałkach. Ok godz.12.30 wyruszymy w drogę powrotna do Trójmiasta. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem**** (odstęp między siedzeniami min. 83cm)
• 4 noclegi w hotelach w pokojach dwuosobowych
• 4 x śniadanie, 4 x obiadokolacja w hotelach
• opłaty portowe, drogowe, mostowe, Mierzeja Kurońska
• pilotaż wycieczki – ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP, KL
• składkę na TFG i TFP

Cena nie obejmuje:
• kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi przewodnickie, systemu słuchawkowy Audio Guide) – 340 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
• wydatków własnych
• napoi do obiadów
• dopłata do pokoju jednoosobowego: 195,00 zł
Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń:
- ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki (powody rezygnacji są ściśle określone przez ubezpieczyciela):
- 70 zł dla osób w pokoju dwuosobowym, 140 zł obejmujące choroby przewlekłe, 
- 80 zł dla osób w pokoju jednoosobowym, 160 zł obejmujące choroby przewlekłe, 
Uwaga: Limit bagażowy w autokarze – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.
Uwaga: Ogólne informacje o Krajach Nadbałtyckich znajdą Państwo w linku – „Przewodniki" – zachęcamy do zapoznania się.

 

Galeria zdjęć
Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:8475
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb