Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

APULIA

NA KOŃCU WŁOSKIEGO OBCASA  termin: 06 - 13.10.2021

Termin:06 - 13.10.2021
Cena:5545 zł

PROGRAM WYCIECZKI:

Apulia wyraźnie formuje piętę „buta" Włoch. Podróżując po regionie trudno uciec od fascynacji i jego różnorodności. Apulia – łagodna i górzysta, rozciąga się na żyzne równiny przybrzeżne a wielowiekowe srebrne gaje oliwne przechodzą w kwitnące lasy drzew migdałowych. Małe wioski rybackie sprawiają wrażenie, że czas zatrzymał się w prawdziwej sielance. Raj dla przyjaciół dobrego smaku, mogą tu rozpieszczać swoje kubki smakowe szeroka gamą typowych apulijskich specjałów.

Dzień 1 – Środa – 06.10.2021 Gdańsk – Bari
Zbiórka uczestników o godz. 16:30 na lotnisku w Gdańsku (meetingpoint). Check in, wylot samolotu linii Wizzair o godz. 18:30 do Bari. Przylot na włoskie wybrzeże do Bari o godz. 21.00 – transfer do hotelu na 3 noclegi - zakwaterowanie, nocleg.

Dzień 2 – Czwartek – 07.10.2021 Matera – Altamura
Przejazd do Matery – Miasta Kultury 2019 roku, które ze swoim historycznym centrum określane jest mianem jedynego na świecie miasta wykutego w skale. Zabytkowa część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowy kompleks wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Według wielu historyków jest to jedno z najstarszych miast na świecie. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj, aby podziwiać zabudowę miasta wydrążoną w skalę, gdzie jedynie fasady dobudowano z marmuru. To tutaj Mel Gibson nagrywał tu słynną "Pasję", powstały tutaj również takie filmy jak: Maria Magdalena, Narodzenie, Młody Mesjasz, Król Dawid. Jeszcze do niedawna mieszkali tu zwykli ludzie, a dziś miejsce to przyciąga dziesiątki tysięcy turystów każdego roku, aby zobaczyć to wyjątkowe miejsce. Centrum antycznego Sassi zachwyca nie tylko barwną historią, ale także wąskimi i krętymi uliczkami, niezliczoną ilością schodków, balkoników i zakamarków. Czas wolny. Przejazd do Altamura, piękne, białe miasto, eleganckie ulice i wąskie uliczki wybrukowane jasnymi płytami, kameralne podwórka. W jednym z takich zaułków znajduje się piekarnia otwarta jeszcze w średniowieczu, która po dziś dzień produkuje chleb, nieprzerwanie od roku 1423. Korzenie Altamury sięgają aż V w. p.n.e. Najpiękniejszym budynkiem w Altamura jest bez wątpienia Katedra Santa Maria Assunta o mieszanym stylu architektonicznym. Bardzo okazale prezentuje się główny plac, Pizza del Duomo. To serce miasta, niezależnie w którym kierunku ruszymy. Czas wolny, powrót do hotelu.

Dzień 3 – Piątek – 08.10.2021 Winiarnia - winogrona i kurs gotowania Orecchiette – Polignano
Po śniadaniu przejazd do jednej z wielu winnic położonych w okolicy na krótką prelekcję na temat uprawy winorośli, zapoznamy się również z tajnikami produkcji wina. Oczywiście nie zabraknie degustacja tego szlachetnego trunku. Następnie czeka nas kolejna kulinarna atrakcja w postaci kursu gotowania słynnego makaronu Orecchiette, którego efektem będzie podany nam lunch właśnie z tego makaronu, przy dzwiękach muzyki regionalnej na żywo. Po południu udamy się do Polignano a Mare które jest wyjątkowym miastem wypoczynkowym, znanym z unikatowej kamienistej plaży „Cala San Giovanni" wciśniętej w ściany wąwozu uchodzącego do morza. Dodatkową atrakcją jest znajdujący się tuż przy plaży most Lama Monachile o blisko 2000-letniej historii, pamiętający czasy rzymskiego cesarza Trajana. Z mostu rozpościera się piękny widok na plażę i krystalicznie czystą wodę Adriatyku. Czas wolny warto wykorzystać na spacer wąskimi uliczkami wzdłuż wybrzeża, wiele z nich kończy się tarasami, z których rozciąga się wspaniały widok na morze i strome skalne brzegi. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 4 – Sobota – 09.10.2021 Castelana - Ostuni - Alberobello
Po śniadaniu przejazd do Groty „Castellana" – zwiedzanie z przewodnikiem. W jaskini stalaktytowej Castellana odkryjemy cudowną krainę stalagmitów i stalaktytów, puszczając wodze fantazji zobaczymy fascynujące figury, które zostały stworzone przez ostatnie miliony lat. Następnie przejedziemy do Ostuni, które nazywane jest „białym miastem Apuli". Panorama tego miasta, dzięki położeniu na wzgórzu i kaskadowemu ułożeniu zabudowań jest naprawdę przepiękna. Samo miasto zostało najprawdopodobniej założone przez Messapiów, a następnie zniszczone przez Hannibala podczas Wojen Punickich – degustacja lodów - czas wolny. Kontynuując dalszą podróż do Alberobello odwiedzimy słynne „Trulli". Te wyjątkowe okrągłe domy pasterzy i rolników wykonane z białego suchego muru z czarnym stożkowym dachem tworzą niezwykły pejzaż. Zazwyczaj stojące w zwartej zabudowie, z wijącymi się wąskimi uliczkami pomiędzy nimi tworzą klimat rodem z bajek. Przejazd do hotelu w okolicach Lecce na 3 noclegi.

Dzień 5 – Niedziela - 10.10.2021 Lecce – Otranto
Śniadanie. W tym dniu udamy się do „Perły Apulijskiego Baroku" – miasta Lecce, które słynie z imponujących budynków i niekwestionowanego piękna stojących tu kościołów. Nazywane jest również „Florencją Baroku" - zobaczymy Piazza Oronzo, który leży w centrum miasta jak i rzymski amfiteatr. Barokowa architektura miasta, wykonana w tutejszym białym kamieniu, który z czasem nabiera złocistej barwy, nadaje miejscowości swoistą magię. Szczególnymi perełkami tego stylu są kościół Santa Croce oraz zabudowa placu katedralnego - czas wolny. Po południu przejazd do Otranto, miasteczka położonego nad cieśniną o tej samej nazwie, łączącą morze Adriatyckie z morzem Jońskim. To w tym mieście miały miejsce krwawe walki podczas tzw. tureckiej inwazji w 1480 r. Zabito tutaj wielu niezłomnych mieszkańców, którzy odmówili zaprzeczenia swojej chrześcijańskiej wierze. Doczesne szczątki tych 800 męczenników znajdują się w absydzie romańskiej katedry, w której możemy również podziwiać największą mozaikę podłogową w całych Włoszech. Czas wolny. Powrót do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 6 – Poniedziałek – 11.10.2021 Salento – Gallipoli – Santa Maria di Leuca – Maladiwy z Salento
Po śniadaniu udamy się na całodzienny objazd po półwyspie Salento. Odwiedzimy Gallipoli miejscowości na dobrze ufortyfikowanej wyspie na Morzu Jońskim z mnóstwem rybackich romansów. Santa Maria di Leuca znajduje się w miejscu, w którym Adriatyk łączy się z Morzem Jońskim, na południowo-wschodnim przylądku Włoch, a dzięki okazałym secesyjnym willom z XIX wieku i latarni morskiej to miejsce zachęca do marzeń. Następnie przejazd przez „Maladiwy z Salento" - najpiękniejsze plaże, takie jak Torre Vado, Pescoluse, Torre Pali i Lido Marini, Torre Mozza i Torre San Giovanni.

Dzień 7 – Wtorek – 12.10.2021 Brindisi – Monopoli
Brindisi to bardzo ważny punkt przemysłowo-handlowy na mapie Włoch. Długa historia miasta sięgająca starożytności widoczna jest w zabytkowych obiektach sięgających nawet pierwszych wieków naszej ery. Na uwagę zasługują budowle sakralne, takie jak katedry romańskie i kościoły św. Benedykta, czy Santa Maria degli Angeli oraz zamek Castello Svevo pochodzący z 1227 roku. Miejscową atrakcją są również wytwarzane tu, regionalne wina, takie jak Aleatico Doc, Brindisi Rosso, Brindisi Rosato, czy Doc Ostuni. Elementem wyróżniającym Brindisi na tle innych miast włoskich jest dobrze zachowana, zabytkowa architektura, która znacznie wpływa na atrakcyjność i krajobraz tego miejsca. Czas wolny. Przejazd do Monopoli, miasteczka o którym koneserzy Italii mówią że to esencja Apulii. Centro Storico to labirynt uliczek, z ok. 20 kościołami, mnóstwo knajpek i sklepików, kilka placyków, zamek, mur i armaty ustawione w stronę morza. Do tego suszące się na wietrze pranie i turkus wód Adriatyku. Nareście poczujemy dolce vita na Piazza Garibaldi. To plac, który zawsze tętnił życiem. Jest miejscem spotkań mieszkańców na kawę i pogawędki, na codzienną prasę, dyskusje o najnowszych wydarzeniach i porannych połowach. Zaraz za placem Garibaldiego, znajduje się Porto Vecchio. To absolutnie najwspanialsze miejsce w mieście. Każdy, kto był w Monopoli zrobił tu pamiątkowe zdjęcie. Porto Vecchio i jego niebiesko-czerwone łodzie, które służą do połowu ośmiornic to wizytówka miasta.

Dzień 8 – Środa 13.10.2021 Bari – Gdańsk
W czasach rzymskich Bari było małą osadą, znaną pod nazwą Barium. Rozwinęło się w VI-X w. jako największy port południowego wschodu Italii. W epoce wypraw krzyżowych wyrosło na zamożną republiką czerpiącą swe bogactwo z handlu morskiego. Następnie miasto było stolicą samodzielnego księstwa Bari. W II połowie XIX w. rozwijało się jako ośrodek handlu i komunikacji ze wschodem. Do najcenniejszych zabytków miasta należy XIII-wieczny zamek cesarza Fryderyka II, przebudowany w XVI w. w stylu renesansowym. Katedra, pochodzi z XII w. i jest przykładem architektury gotyckiej z pewnymi cechami sztuki normandzkiej. Wśród licznych romańskich budowli sakralnych miasta zwraca uwagę bazylika San Nicolo z XI w. Znajduje się tam zbudowany w 1593 r. nagrobek królowej Polski Bony, pochodzącej z panującej w Bari dynastii Sforzów. W mieście zachował się również XVI-wieczny pałac Bony. Czas wolny. Następnie udamy się do jednej z okolicznych wsi na degustację lokalnych produktów. Przejazd na lotnisko do Bari, Check in, wylot samolotu linii Wizzair o godz. 21:30 do Gdańska. Zakończenie wycieczki.

 

Cena obejmuje:

- przelot samolotem linii lotniczych Wizzair (Gdańsk – Bari - Gdańsk), bagaż podręczny (do 10 kg, wymiary: 40cm x 25 cm x 20 cm)
- przejazdy komfortowym autokarem ****(odstęp między siedzeniami min 87cm)
- 7 noclegów w pokojach dwuosobowych w hotelu ***/****
- zwiedzanie winiarni z degustacją
- degustacja lodów w Ostuni
- degustacja lokalnych produktów w formie obiadu
- Orecchiette – kurs gotowania makaronu oraz lunch z programem folklorystycznym
- wyżywienie (6 x śniadanie, 6 x obiadokolacja – 3 dania)
- opiekę pilota – ATS Service
- ubezpieczenie NNW, KL, BP

- składka TFG i TFP 20 zł 

Cena nie obejmuje:

- kosztów realizacji programu 185 € - (bilety wstępu, usługi lokalnych przewodników, opłaty wjazdowe do miast, zestaw Tour Guide), płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
- napoi do posiłków

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 650 zł

Dopłata do bagażu w samolocie (w obie strony):
400 zł - bagaż rejestrowany do 20 kg (wymiary: 119cm x 119cm x 81cm)

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń:
- ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki (powody rezygnacji są ściśle określone przez ubezpieczyciela):
- 150 zł dla osób w pokoju dwuosobowym, 300 zł obejmujące choroby przewlekłe, 90zł Covid 19
- 165 zł dla osób w pokoju jednoosobowym, 330 zł obejmujące choroby przewlekłe,100zł Covid 19

Uwaga: Limit bagażowy w autokarze – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

Uwaga: Ogólne informacje o Włoszech znajdą Państwo w linku – „Przewodniki" zachęcamy do zapoznania się

Galeria zdjęć

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:3422
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb