Podlasie - Przełomy Bugu
Węgrów - Janów Podlaski - Kostomłoty - Jabłeczna - Kodeń - Drohiczyn - Grabarka - Mielnik - Pratulin - Biała Podlaska - Ciechanowiec
Podlaski Przełom Bugu to kraina niezwykle malownicza, spokojna i przepełniona wciąż nieskażoną przyrodą, pięknymi widokami oraz niespiesznym stylem życia jej mieszkańców. Zachwyca zarówno pięknem przyrody, jak i klimatem kulturowym. Pozwala odpocząć od zgiełku miasta i sprawia, że czas płynie zdecydowanie wolniej. Tutaj tempo wyznacza leniwie płynąca, niepoddana regulacji, meandrująca rzeka Bug, która opływa małe wsie Lubelszczyzny, senne miasteczka Podlasia i dzikie tereny Mazowsza. Znajdziemy tu szereg miejsc wyjątkowych, takich jak : odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku, stadnina koni w Janowie Podlaskim, Święta Góra Grabarka będąca najważniejszym sanktuarium prawosławnym w Polsce, Pratulin skąd wywodzi się 13 męczenników, zabitych przez żołnierzy rosyjskich w 1874 r. w akcji przeciwko nawracanym siłą na prawosławie wiernych Kościoła unickiego. Zapraszamy do tej przebogatej historycznie i kulturowo krainy, gdzie można wsłuchiwać się w melodie grane przez świerszcze i jak zachwycała się Maria Konopnicka: „Jest gdzie oku pobujać, pohulać gdzie łodzi/ W tej niezmiernej, po łęgach rozlanej powodzi:/ Jest i myśli gdzie w skrzydła jak czajce uderzyć,/ Jest się pieśnią gdzie rozbrzmieć i głosem zamierzyć"
Program wycieczki:
Dzień 1: 29.06.24 Sobota
Wyjazd autokarem:
06:00 - Rumia, stacja Paliw MOL, przy Dworcu PKP
06:30 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:50 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
07:15 - Gdańsk Główny, sprzed KFC
Wyjazd z Rumi przez Trójmiasto. Krótka przerwa w Pułtusku. Mały spacer i zdjęcie na ławeczce z Krzysztofem Klenczonem. Węgrów: Barokowa Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP, dzieło słynnego architekta Tylmana z Gameren. We wnętrzu zachowały się wspaniałe malowidła florenckiego malarza Michała Anioła Palloniego. W zakrystii możemy zobaczyć „Lustro Twardowskiego" – owiane tajemnicami zwierciadło z XVI w. Przejazd do wsi Bubel Łukowiska do przepięknego dworku z XVII w.
Dzień 2: 30.06.24 Niedziela
Janów Podlaski – znana na całym świecie wieś z najstarszą stadniną koni z 1817r. Stadnina Koni w Janowie Podlaskim posiada jedenaście zabytkowych budynków stajennych. Odbywają się tutaj coroczne aukcje koni krwi arabskiej przyciągające hodowców z kraju i zagranicy. Biała Podlaska: Spacer po ogrodzie Zespołu Pałacowo – Parkowym Radziwiłłów. Czas wolny, powrót do dworku, czas na swobodny spacer i odpoczynek w pięknej scenerii dworku.
Dzień 3: 01.07.24 Poniedziałek
Pratulin: Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich – Unitów. Znajduje się tu cmentarz, który został utworzony przez mieszkańców Pratulina w 1918 r. w miejscu, gdzie w dniu 27 stycznia 1874 r. władze carskie skrycie pogrzebały ciała 13 unitów zastrzelonych 3 dni wcześniej przez wojsko rosyjskie w trakcie ataku na parafian broniących swej cerkwi przed przejęciem przez prawosławnego popa.Kostomłoty: jedyny w Polsce kościół neounicki pw. św. Nikity. Kodeń: Sanktuarium Maryjne z cudownym Obrazem Madonny Podlasia skradzionym z Rzymu przez Mikołaja Sapiehę. Jabłeczna: Monaster św. Onufrego z cennymi ikonami św. Onufrego i Bożej Matki Jabłeczyńskiej. Powrót do dworku.
Dzień 4: 02.07.24 Wtorek
Przejazd do Drohiczyna – Kościół Trójcy Przenajświętszej z 1696 i klasztor pojezuicki obecna siedziba Wyższego Seminarium Duchownego – w podziemiach świątyni znajdują się szczątki doczesne osób zasłużonych Kościołowi i Polsce; biskupów, wojewodów podlaskich, oraz tablice pamiątkowe. Góra Zamkowa – wczesnośredniowieczne grodzisko, punkt widokowy na malowniczą dolinę rzeki Bug z pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości przez Polskę. Przejazd na Grabarkę centrum polskiego prawosławia: Cerkiew Przemienienia Pańskiego, Święta Góra Krzyży. Przejazd do Mielnika, spacer na wzgórze zamkowe oraz punkt widokowy na Kopalnię Kredy i na rozlewisko Bugu. Powrót do dworku z przystankiem w Gnojnie, punkt widokowy na zakole Bugu.
Dzień 5: 03.07.24 Środa
Po śniadaniu pożegnamy wspaniałą gościnność właścicieli bajecznie położonego dworku „Bubel Łukowiska" – przejazd do Ciechanowca – zwiedzanie Muzeum
Rolnictwa Wiejskiego, powstałego w 1962 roku. Na terenie parku ulokowano 48 obiektów zabytkowego Budownictwa wiejskiego z pogranicza Mazowsza i Podlasia. Powrót do Trójmiasta z przerwą na obiad. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Cena obejmuje:
- przejazd komfortowym autokarem
- 4 noclegi w pokojach 2 i 3 osobowych
- wyżywienie 4 x śniadanie, 4 x obiadokolacja,
- poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
- pilotaż wycieczki - ATS Service
- ubezpieczenie NNW, BP, (bez chorób przewlekłych)
Cena nie obejmuje:
- kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowy Audio Guide) 380 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
- dopłaty do pokoju jednoosobowego 180 zł
- obiadu w drodze powrotnej
- napoi do posiłków
- wydatków własnych