Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Italia, Toskania i Cinque Terre

Cecina – Siena – Lari – Volterra – San Gimignano – Massa Marittima – Bolgheri – Cinque Terre - Elba – Portoferraio

Termin:18 - 29.09.2023

CECINA – SIENA – LARI – VOLTERRA – SAN GIMIGNANO – MASSA MARITTIMA
SUVERETO – BOLGHERI – CINQUE TERRE - ELBA – PORTOFERRAIO

Jeśli pomyśli się o Toskanii, pojawiają się obrazy Krzywej Wieży w Pizie, światowej sławy artystycznej metropolii Florencji z Ponte Vecchio, pięknych starówek Sieny i Lukki oraz charakterystycznych rodzinnych wież San Gimignano. Oczywiście przychodzi na myśl idylliczny krajobraz z niezliczonymi gajami cyprysowymi i oliwnymi oraz niekończącymi się winnicami. Nie tylko śnijmy o tej malowniczej scenerii, ale przyjedźmy i zobaczmy to wszystko z bliska! Atrakcyjne pagórkowate krajobrazy, bujne winnice, samotne aleje cyprysowe, skarby kultury i kulinarne przysmaki to tylko niewielki wybór aspektów składających się na urok Toskanii. To też złote plaże i łagodny klimat łączą się z kulturowymi i kulinarnymi skarbami, tworząc prawdziwy śródziemnomorski raj. A więc udajmy się na wybrzeże Versilii! Wizyta w Sienie i dumnym etruskim mieście Volterra są również w naszym programie. Makarony, sery i wino oczywiście też muszą się znaleźć na tej wycieczce. Skosztujmy przysmaków i włoskiej joie de vivre na wybrzeżu Versilia! W towarzystwie pysznego włoskiego espresso lub cappuccino i dobrego wina, ta podróż zabierze Nas do najważniejszych atrakcji Toskanii. Dajmy się oczarować wyjątkowemu klimatowi tego regionu!

Program wycieczki:

Wyjazd autokarem z:

07:00 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
07:30 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
07:50 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
08:10 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP

Dzień 1. 18.09.23 Gdańsk – Hodonin

Wyjazd z Trójmiasta, przejazd przez Polskę do Hodonina. Po drodze przerwa na poczęstunek śniadaniowy. Zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.

Dzień 2. 19.09.23 Hodonin – Treviso 

Dzisiaj będziemy poznawali naszych sąsiadów z okien autokaru. Przejazd przez Wiedeń, Klagenfurt, Villach w okolice Wenecji do hotelu w Treviso. Zakwaterowanie – obiadokolacja.

Dzień 3. 20.09.23 Treviso – Cecina Mare

W tym dniu będziemy podziwiać uroki północnej i środkowej Itali. Przejazd przez Padwę, Bolonię, Ferrarę i Florencję na Toskanskie wybrzeże Morza Tyrreńskiego do Ceciny, zakwaterowanie na 8 noclegów w hotelu Tornese***.

Dzień 4. 21.09.23 Wyspa Elba z Portoferraio

Dziś opuścimy kontynentalną część Toskanii i przeprawimy się statkiem do Portoferraio na wyspie Elba. Bogata w historię stolica wyspy jest centrum największej wyspy archipelagu toskańskiego o powierzchni 224 km². Idylliczny naturalny port, malownicza starówka z krętymi schodami i imponującymi fortyfikacjami są tak samo warte zobaczenia, jak widoczna z daleka latarnia morska i Villa dei Mulini, dawne mieszkanie miejskie Napoleona. Będziemy także oczarowani żywą atmosferą między charakterystycznymi kawiarniami, tradycyjnym rynkiem oraz małymi sklepikami i ładnymi butikami. Różnorodność wyspy Elba podczas dzisiejszej wycieczki to - kolorowe kwiaty i rośliny, dziewicza przyroda, krystalicznie czysta woda, dziwaczne skaliste klify, z których niektóre stromo schodzą do morza, szalenie romantyczne zatoki, szerokie plaże z drobnym piaskiem i wiele atrakcji kulturalnych i skarby historii. Podczas imponującej jazdy przewodnik opowie nam o historii i teraźniejszości wyspy.

Dzień 5. 22.09.23 Massa Marittima – Suvereto – Bolgheri

Massa Marittima to piękne średniowieczne miasto położone na wzgórzu w Toskanii, około 60 km na zachód od Sieny i 20 km od Morza Tyrreńskiego. Najważniejszymi atrakcjami są główny plac w kształcie trójkąta o nazwie Piazza Garibaldi, katedra San Cerbone 1304 r., Palazzo Comunale, Palazzo Pretorio, Torre del Candeliere. Miasto zostało założone przez Etrusków, a następnie przejęli go Rzymianie. W jego okolicach wydobywano rudy miedzi i srebro, dzięki czemu miasto było bogate i mogło się rozwijać. Szczyt jego świetności przypadł na XIII oraz XIV wiek. Miasteczko charakteryzuje spójna architektura i pyszna, lokalna kuchnia.
Położone pomiędzy wzgórzami, a morzem Suvereto wielu turystów uważa za jedną z najbardziej urokliwych miejscowości w Itali. Otaczająca je mury skrywają wiele atrakcji. Mieszkańcy tej doliny słyną ze swojej serdeczności i gościnności. Pierwsze osady na tych terenach założyli Rzymianie, którzy posadzili na tych terenach pierwsze winorośle. Suvereto jako jedno z wielu miasteczek zachowało swój średniowieczny charakter. Oprócz imponujących murów obronnych otaczających miasto, bez wątpienia zachwyt turystów budzi Brandyjska Twierdza, która przypomina historycznie, średniowieczną osadę. Kościół San Giusto, to zabytek, który przyciąga uwagę przybyłych gości. Budowla pochodzi z średniowiecza. Została odbudowana w 1189 roku. Elewację świątyni otwiera okazały portal otoczony dwiema kolumnami. W kościele Madonna di Sopra la Porta, który wzniesiono w XVIII wieku mieści się jeden z bardziej kosztownych obrazów należących do miasta. Madonna di Sopra la Porta została zbudowana przez mieszkańców miejscowości. Pośród pozostałych budowli, jest klasztor San Francesco wybudowany w 1200 roku.
Obsadzona obustronnie stuletnimi cyprysami, falująca na niewielkich pagórkach Aleja Cyprysowa prowadzi do małego miasteczka znanego koneserom wina z produkcji najwyższej jakości trunku. Droga, falująca przez pagórki w górę do Bolgheri, uznawana jest przez niektórych za najpiękniejszą drogę w Toskanii. Stuletnie cyprysy są znacznie starsze i wyższe, niż te porastające pobocza innych panoramicznych dróg, zdobiących liczne pocztówki z Toskanii. To tak typowy dla Toskanii widok, ale jednocześnie tak rzadkie nagromadzenie tylu pięknych cyprysów.
Bolgheri, miasteczko skupione jest wokół pochodzącego z XII wieku Castello di Bolgheri. Jego integralną częścią jest reprezentacyjna główna brama miejska, po przekroczeniu ukazuje się widok na niewielki, murowany kościół Chiesa dei Sancti, z charakterystycznym drewnianym sklepieniem. Spacerując pośród wąskich uliczek, niemalże w każdym kamiennym budynku, który porastają pelargonie ulokowano sklepy z miejscowym winem oraz lokalnymi przysmakami. Sant'Antonio to niewielki barokowy kościół wprost zachwyca swoim wyglądem. Został wzniesiony w 1686 roku przez hrabiego Simone della Gherardesca. Tuż za ołtarzem zdobiącym wnętrze znajduje się obraz miasta i zamku.

Dzień 6. 23.09.23 Siena – Dolina Chianti

Wrażenia podczas dzisiejszej wycieczki kształtują wąskie uliczki oraz wysokie wieże i pałace. Siena uważana jest za dzieło sztuki okresu gotyku. Dzięki krętej starówce i wąskim uliczkom, wzdłuż których stoją wysokie pałace z czerwonawo-brązowej sieneńskiej gliny, wydaje się, jakby zegar zatrzymał się wieki temu. Historyczne centrum Sieny zgrupowane jest w formie trójramiennej gwiazdy wokół Palazzo Pubblico z Torre del Mangia, z której roztacza się wspaniały widok na słynny Piazza del Campo. Imponująca jest również katedra Santa Maria Assunta z XIII wieku i kościół pielgrzymkowy św. Katarzyny. Siena, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dwa razy w roku odbywają się tu słynne wyścigi konne Palio. Po zwiedzaniu z przewodnikiem w czasie wolnym jesteśmy oczekiwani w typowej winiarni Riccarelli i Panforte przy lampce wina w bajkowej scenerii.
Po południu jedziemy w piękne okolice między Sieną a Florencją, gdzie uprawia się słynne wino Chianti. Krajobraz charakteryzują wzgórza, pola, niezliczone winorośle i gaje oliwne. Pod koniec pełnej wrażeń wycieczki po regionie Chianti odwiedzimy jedną z wielu winiarni i zakończymy degustacją wina.

Dzień 7. 24.09.23 Cecina – odpoczynek nad Morzem Tyrreńskim

To znane letnisko nadmorskie na Riwierze Etruskiej w środkowej części Toskanii. Długa i szeroka plaża jest osłonięta gęstym gajem piniowym. Nadmorska dzielnica Ceciny w okresie wakacyjnym tętni życiem – plaże pełne ludzi, liczne restauracje, bary i lodziarnie, a to wszystko wśród rześkiego powietrza, które daje piniowy las ciągnący się wzdłuż morza. Wieczorem życie toczy się na miejskiej promenadzie, biegnącej wzdłuż wybrzeża i na głównym placu turystycznej dzielnicy.

Dzień 8. 25.09.23 Cinque Terre

Włoska Riwiera - nadmorska magia i kwiatowy raj. Położony pomiędzy Lazurowym Wybrzeżem a Toskanią, ten wspaniały odcinek wybrzeża Ligurii łączy w sobie to, co najlepsze z obu regionów i prezentuje się w naszych oczach jako czarujący ogród. Śródziemnomorska roślinność rozwija się tu równie wspaniale jak tropikalne rośliny egzotyczne. W przyjemnie ciepłym powietrzu zawsze unosi się zapach magnolii, goździków i róż. Pozwólmy się zachwycić i oczarować tym wyjątkowym miejscem na ziemi podczas naszej wycieczki. Poświęcimy dzisiejszy dzień wpisanemu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Cinque Terre. Małe, kolorowe wioski przylegają do wychodni skalnych jak ptasie gniazda i można do nich dotrzeć jedynie wąskimi drogami lub drogą wodną. Podczas tej podróży doświadczymy kompozycji wyrafinowanych miast portowych, idyllicznych wiosek rybackich, skarbów religijnych i kulturowych w wyjątkowym i zróżnicowanym krajobrazie. Czy to na pokładzie małego statku, w pociągu, czy na krótkim spacerze, zawsze będziemy zaskoczeni nowymi panoramami. Te pięć wiosek w pastelowych kolorach trzymają się jak gniazda małych jaskółek wysoko nad morzem na stromych skalistych tarasach. Rejs statkiem wzdłuż całego wybrzeża oddaje pełną panoramę. Dajmy się oczarować temu widokowi!

Dzień 9. 26.09.23 Lari – Volterra – San Gimignano

Dziś najpierw poznamy małe miasteczko Lari, nieodkryty klejnot w sercu Toskanii. Ta mała wioska pośród zielonych wzgórz była zamieszkana już w czasach etruskich i zachwyca przede wszystkim zamkiem z XII wieku, który jest jednocześnie centrum Lari. Tutaj odwiedzimy małą rodzinną fabrykę makaronów, w której najróżniejsze rodzaje makaronów są nadal tradycyjnie wytwarzane ręcznie. Podczas zwiedzania fabryki zostaną Państwo zapoznani z poszczególnymi etapami produkcji, takimi jak specjalna faza suszenia z dużym wirnikiem.
Następnie odwiedzimy dumne etruskie miasto Volterra. Od epoki Etrusków do renesansu, historia odcisnęła swoje piętno na Volterze, z dziełami sztuki i architektury o wielkim znaczeniu. Sercem miasta jest Piazza dei Priori otoczony średniowiecznymi pałacami. Katedra za ratuszem jest również imponująca dzięki niezwykłym dziełom sztuki. Ponadto Volterra posiada unikalne na skalę światową rękodzieło: obróbkę alabastru. Alabaster jest jedną z najważniejszych baz ekonomicznych Volterry. Sztuka i rzemiosło sięgają czasów prehistorycznych. Na końcu dnia jedziemy do San Gimignano, tak zwanego „Manhattanu Toskanii" – po drodze Lunch z degustacją wina. Charakterystyczne strzeliste wieże widać już z daleka. Podczas wycieczki z przewodnikiem będziemy podziwiać piękną Bazylikę Santa Maria Assunta, imponujący Palazzo del Popolo i Piazza della Cisterna z ładną fontanną. Nasz pobyt w San Gimignano powinno się zakończyć wizytą w wielokrotnie nagradzanej lodziarni, gdzie możemy skosztować pysznych lodów mistrza świata, czyli „Gelateria Dondoli", a jak nas kolejka zniechęci to odwiedźmy „Del Olmo".

Dzień 10. 27.09.23 Cecina – Udine

Opuszczamy już przepiękną Toskanię, jej niesamowite widoki i zaciszne miasteczka, w których czas się dawno zatrzymał. Przejazd przez środkową Italię na północ do miejscowości Udine. Zakwaterowanie w hotelu na nocleg.

Dzień 11. 28.09.23 Udine – Kromieryż

Dzisiaj dzień refleksji po pięknej Toskanii, przejazd przez Austrię i Czechy do Kromieryża, miasta z bardzo bogatą historią i perełki Czech.

Dzień 12. 29.09.23 Kromieryż – Gdańsk

Po śniadaniu przejazd z przerwą obiadową we własnym zakresie do Trójmiasta – zakończenie wycieczki.

Uwaga: organizator zastrzega sobie kolejność zmiany programu.

Cena obejmuje: 

• Autokar turystyczny mim. **** odstęp miedzy siedzeniami min. 81 cm
• Opiekę pilota/przewodnika
• Noclegi w hotelach ***/**** w pok. 2 os., śniadania i obiadokolacje
• degustacja wina z przekąską w Dolinie Chianti
• Przejazd pociągiem Monterosso - La Spezia
• Rejs statkiem Vernazza – Portovenere – La Spezia
• degustacja wina z Lunchem w okolicach Volterry
• Ubezpieczenie NNW, KL, BP

 Cena nie obejmuje:

• Kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, opłaty klimatycznej, systemu słuchawkowego Tour Guide) - 00 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu.
• Dopłata do pokoju jednoosobowego 00,00 zł
• Koszty ubezpieczenia od chorób przewlekłych 00,00 PLN
• Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji 00,00 PLN
• Napojów do posiłków i wydatków własnych
Uwaga: Limit bagażowy – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

 

Galeria zdjęć
Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:1949
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb