Czeskie historie i zamki
Jelenia Góra – Loket – Karlowe Vary – Pilzno – Hluboka n. Vltavou – Czeski Krumlov – Tabor – Konopiste – Opocno – Wrocław
Wycieczka DELUXE
Kiedy myślimy o Czechach, pierwszą rzeczą, która przychodzi nam na myśl, jest złote miasto Praga? To dobrze, ale jest o wiele więcej. Żadna inna czeska metropolia nie góruje nad stolicą Republiki Czeskiej, ale naturalne krajobrazy są również niewątpliwie piękne. Na północy Czechy są oddzielone od Polski Rudawami, Izerą, Karkonoszami i Alwatarem oraz Czeską Szwajcarią. Wędrowcy i miłośnicy gór znajdą tu coś dla siebie. Szumawa i krasowe krajobrazy Moraw Południowych są nieco bardziej płaskie, ale równie piękne. Niezależnie od tego, czy chodzi o czeskie knedle, czy morawskie wino, smakosze mogą się świetnie bawić w obu regionach.
Zróbmy sobie przerwę i dołączmy do niezrównanej podróży pełnej piękna i przyrody, takich jak potężne granitowe skały rezerwatu przyrody wokół trójkąta uzdrowiskowego. Czarujące miasta, takie jak średniowieczny Loket czy Brno, cieszą oko. Piękne budynki, kościoły i pomniki secesyjnego miasta Karlowe Vary zapraszają do odpoczynku.
Symbolem malowniczego miasta Krumlov jest pięciopłatkowa róża, na cześć której miasto obchodzi swoje popularne i jedyne w swoim rodzaju święto. Zanurzmy się w czasach renesansu i spotkajmy rycerzy, szlachcianki i żonglerów na ulicach starych miast. Spacerujmy po historycznych zamkach i rynkach rękodzieła, słuchajmy średniowiecznych dźwięków muzyków.
Duży czy mały, młody czy stary - każdy przeżyje niezapomniany dzień w tej "podróży w czasie" i będzie jej częścią!
Program wycieczki:
Dzień 1 Trójmiasto – Legnica – Jelenia Góra
Wyjazd autokarem:
05:30 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
05:50 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:15 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
06:40 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP
Wyjazd w godzinach porannych z Rumi, przez Trójmiasto do Legnicy. Po drodze przerwa na poczęstunek śniadaniowy. Po przyjeździe zwiedzanie z okien autokaru willowej części miasta, następnie spacer z przewodnikiem, czas wolny. Przejazd do Jeleniej Góry. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu Mercure. Po kolacji „Tajemnice Jeleniej Góry" - dla chętnych spacer z przewodnikiem.
Dzień 2. Jelenia Góra – Loket
Przejazd przez Czeską Bohemię do jej zachodniej części, gdzie leży przepiękne miasteczko Loket. Położone na skalistym cyplu z pięknym średniowiecznym zamkiem, który otacza rzeka Ohrza. Jego centrum to rezerwat zabytków. Znajduje się tu piękny plac z barokową kolumną Trójcy Świętej oraz szereg zabytkowych, mieszczańskich kamienic. Legenda mówi, że to tutaj, podstarzały już wówczas Johann Wolfgang Goethe poprosił młodziutką Ulrikę von Lewetzov o rękę. Górujący nad Ohrzą zamek wygląda jak z bajki. Zamek został zbudowany w stylu romańsko-gotyckim w XIII wieku i od tego czasu był świadkiem wielu wydarzeń. Obecnie jest popularnym celem turystów odwiedzających zachodnie Czechy. W zamku odbywają się targi, jarmarki i turnieje rycerskie. Zakwaterowanie na 2 noclegi w hotelu w Loket.
Dzień 3. Loket – Karlowe Vary
Legenda głosi że, Karlowe Vary założył w XIV wieku Karol IV, król Czech i cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Przez stulecia powstawało tu uzdrowisko, którego sława szybko przekroczyła granice Czech. Ucieleśnienie uzdrowiskowej elegancji, uroda kolumnady, ekskluzywne domy zdrojowe i wspaniałe położenie w zalesionej dolinie. Karlove Vary to najważniejsze miasto znanego na całym świecie trójkąta uzdrowisk, do którego na leczenie przyjeżdżały najznakomitsze osobistości świata artystycznego i towarzyskiego Europy. Dzięki wyjątkowej architekturze zaliczane jest do najpiękniejszych uzdrowisk w Europie. Podczas całodziennego zwiedzania odwiedzimy również Museum Becherovki z degustacją.
Dzień 4. Loket – Pilzno – Hluboka nad Vltavou
Pilzno to kulturalna, przemysłowa i piwna metropolia Czech. Miasto, leżące na zbiegu czterech rzek, może się poszczycić pięknym zabytkowym centrum, zabytkami żydowskimi oraz zabytkami techniki. Warto zobaczyć parki w zabytkowym centrum lub zajrzeć do znanego na całym świecie browaru i koniecznie spróbować słynnego lagera Pilsner Urquell z porządną pianą!. Bowiem wizyta w Pilznie bez skosztowania choć jednego kufla piwa o międzynarodowej sławie w zasadzie się nie liczy. Na głównym rynku Pilzna, stoi wiele pięknych zabytkowych kamienic i przyjemnych kawiarni. Dominującym elementem rynku jest katedra św. Bartłomieja – gotycka świątynia z najwyższą wieżą kościelną w Republice Czeskiej. Ważnym zabytkiem jest także Ratusz pilzneński, wzniesiony na rynku w XVI wieku w stylu włoskiego renesansu. Podczas zwiedzania miasta degustacja piwa w Browarze Pilzneńskim. Przejazd do hotelu w Hluboce na 2 noclegi.
Dzień 5. Hluboka nad Vltavou – Czeski Krumlov
Hluboka to niewielkie miasto, położone nad rzeką Wełtawą uchodzące za perłę południowych Czech. Główną atrakcją turystyczną jest tu majestatyczny neogotycki zamek o bajkowym kształcie, z wieloma lekkimi wieżyczkami zakończonymi blankowaniem. Budowla ta swoim kształtem nawiązuje do angielskiej królewskiej rezydencji w Windsorze. Zamek swoją aktualną postać zawdzięcza rodowi Schwarzenbergów i często mówi się o nim jako o najpiękniejszym czeskim zamku. W ramach romantycznej przebudowy Schwarzenbergowie założyli tu w połowie XIX wieku również rozległy park krajobrazowy. Czas wolny.
Zwiedzanie Perły Bohemii - Czeskiego Krumlova rozpoczniemy od spaceru po Starym Mieście, które całkowicie otulone jest meandrami rzeki Wełtawy, a z innymi częściami miasta połączone jest trzema mostami. Piękne kamieniczki z malowanymi fasadami otaczającymi kwadratowy plac Svornosti są jak z bajki. Znajdziemy tu domy w stylu gotyckim, renesansowym i barokowym. Warto również zobaczyć renesansowy ratusz oraz sześciokątną fontannę kamienną, wybudowaną w XIX wieku. Miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO słynie głównie ze swojego niezwykle dobrze zachowanego, średniowiecznego zamku oraz wielu wspaniałych budynków na terenie centrum. Ale to zamek jest najważniejszą atrakcją Krumlowa. Położony na wzgórzu powyżej centrum, widoczny już z daleka, ogromny kompleks zamkowy, obejmuje kilkadziesiąt różnych budynków, kilka wystaw i wiele malowniczo ułożonych punktów widokowych Po zwiedzaniu miasta i zamku, czas wolny i powrót do hotelu w Hluboce. Obiadokolacja połączona z degustacją wina.
Dzień 6. Hluboka nad Vltavou – Tabor – Konopiste – Brno
Nie często się zdarza, aby miasto w Europie Środkowej otrzymało nazwę z Biblii. Jednym z wyjątków jest właśnie Tabor. Założyciele miasta, wybudowali je z zamiarem stworzenia nowego społeczeństwa, odrzucającego prawa ludzkie i kierującego się tylko przykazaniami Boga. W początkowym okresie istnienia miasta, jego obywatele oddawali swój majątek, aby można go było sprawiedliwie podzielić między potrzebujących. Poznajmy miasto, którego średniowieczna historia wpisała się na zawsze w dzieje ziem czeskich i poznajmy wyjątkową atmosferę, jaka w nim panuje.
Zamek Konopiste, zbudowany jako gotycka twierdza, był inspirowany twierdzami francuskimi z symetrycznym układem wież, wieloma bramami i zwodzonymi mostami. W 1887 r. Lobkowiczowie sprzedali zamek wraz z całym majątkiem Franciszkowi Ferdynandowi d'Este. Franciszek Ferdynand umieścił w zamku swoje duże zbiory dzieł sztuki, które zostały częściowo odziedziczone po jego włoskich przodkach, a częściowo zakupione. Zamek dzięki wielu zmianom został stopniowo przebudowany na romantyczny pałac z luksusowym wnętrzem, przystosowanym do codziennego życia szlachty. Zwiedzimy również rozległy park zamkowy, w którym mieszkają bażanty, pawie i przepiórki, a pięknie pachnące różane ogrody ze szklarniami zachęcają do zasłużonego odpoczynku.
Dzień 7. Brno – Opocno – Wrocław
Zwiedzanie Brna zaczniemy od Starego Miasta, które znajduje się w bliskim sąsiedztwie dworca i posiada dwa rynki. Główny rynek ma nietypowy trójkątny kształt. Znajduje się tu wiele urokliwych, zabytkowych kamienic m.in. dom Pod Czterema Gburami. Zobaczymy Ratusz z 1240 roku z krzywą wieżą nad wejściem, Smoka Brneńskiego i neogotycką katedrę św. Piotra i Pawła z typowymi bliźniaczymi wieżami, majestatycznie wznoszącą się na wzgórzu w samym centrum miasta, z której rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolicę. Początkowo była to romańska budowla, a w kolejnych wiekach przebudowana w stylu gotyckim i neogotyckim. Do zwiedzania udostępnione jest barokowe wnętrze, skarbiec, krypta i wieża widokowa. Południowo morawska metropolia wspaniale łączy historię, nowoczesną architekturę, kulturę i burzliwe życie nocne w nietuzinkowych barach.
Zamek Opoczno położony w doline rzeki Złoty Potok należy do największych i najcenniejszych zamków renesansowych w Czechach. W XVII w. zamek przeszedł do rąk włoskiego rodu Colloredo, który był jego właścicielem do drugiej wojny światowej. Znany jest również z obszernej galerii obrazów malarstwa włoskiego i holenderskiego. Cenna jest obszerna kolekcja historycznej broni i zbroi, która należy do najważniejszych kolekcji w Czechach. Warte uwagi są też eksponaty łowieckie i orientalne. Rozciągający się w dolinie Złotego Potoku Park Zamkowy zachęca do spacerów i obserwowania rzadkich gatunków rosnących tu drzew. Po zwiedzaniu czas wolny i przejazd do Wrocławia na nocleg.
Dzień 8. Wrocław - Gdańsk
Po śniadaniu przyjmowanie bagażu, następnie przejazd do Centrum - czas wolny. Około 12.30 wyjazd w kierunku Trójmiasta, zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.
Cena obejmuje:
• przejazd komfortowym autokarem **** (odstęp między siedzeniami min. 83 cm.)
• 7 noclegów (pokoje dwuosobowe) w hotelach o podwyższonej klasie
• wyżywienie 7 x śniadanie, 5 x 3 + 2 x 2 daniowa obiadokolacja,
• poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
• opiekę pilota - ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP
Cena nie obejmuje:
• dopłaty do pok. jednoosobowego – 960 zł
• kosztów realizacji programu: 215,00 € (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, degustacje, usługi lokalnych przewodników, opłaty miejskie, systemu słuchawkowy Audio Guide) – płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu. Podana kwota na realizację programu może ulec zmianie i jest rozliczana przez pilota. Koszty pobierane za całą grupę (np. za lokalnych przewodników) są dzielone na wszystkich uczestników. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych i centrach historycznych.
• wydatków własnych
Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.