Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka

Śląsk Opolski

Opole - Góra św. Anny - Moszna - Nysa - Jesenik - Kraliki - Paczków

Termin:12 - 16.07.2022
Cena:1545 zł

OPOLE – GÓRA św. ANNY – MOSZNA – NYSA – JESENIK – KRALIKI – PACZKÓW – BRZEG – GŁOGÓWEK

Śląsk Opolski, to jeden z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych Polski, jest również obszarem pogranicza, przechodzącym w swej historii z jednego organizmu państwowego do drugiego. Jest regionem o zróżnicowanej strukturze etniczno-kulturowej i narodowościowej. Zachwyca pięknem dzikiej przyrody, rezerwatów i parków krajobrazowych, malowniczo położonymi jeziorami i wstęgami rzek. Zamki, pałace i dworki przyciągają turystów m.in. zamek w Mosznej, zamek Piastów Śląskich w Brzegu, ruiny XIX wiecznego pałacu w Kopicach, pałac w Kamieniu Śląskim czy Paczków. Tematyczne szlaki turystyczne, takie jak Szlak Średniowiecznych Polichromii Brzeskich, Szlak Drewnianych Kościółków, czy Szlak Cysterski, zachęcają do zwiedzania. Przez lata mieszały się tu wpływy kultury polskiej, czeskiej, niemieckiej i kresowej. Dzięki temu Śląsk Opolski słynie ze swych niepowtarzalnych tradycji i ciekawej obyczajowości. Nadal możemy spróbować tu regionalnych przysmaków, uczestniczyć w ludowych obrzędach, poznać zapominane już rzemiosła. Za stolicę regionu uważa się Opole, które kusi przyjezdnych zarówno historycznym jak i romantycznym klimatem.

Program wycieczki:

Wyjazd autokarem:         

05:30 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
05:50 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
06:15 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
06:40 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP                                                                                                                                                                            

Dzień 1 – Wtorek – 12.07.22

Przejazd z Trójmiasta do Opola z przerwą śniadaniową po drodze. Czas wolny na opolskiej starówce, przejazd do hotelu, zakwaterowanie na 4 noclegi.

Dzień 2 – Środa – 13.07.22

Przejazd na Górę św. Anny położonej w masywie chełmskim, która była przed milionami lat czynnym wulkanem. Dziś jej szczyt wieńczy sanktuarium z cudowną figurką Anny Samotrzeciej. Zwiedzanie bazyliki św. Anny oraz Muzeum Czynu Powstańczego. Spacer do groty Lourd i zespołu kaplic kalwaryjskich. Pierwsza wzmianka o Głogówku pojawia się w 1076 r. Swoją nazwę miasto zawdzięcza rosnącym tu dawniej bujnym krzewom głogu. Jest położone na malowniczym Płaskowyżu Głubczyckim nad brzegiem rzeki Osobłogi, w sąsiedztwie Gór Opawskich. Tu gościli król Jan Kazimierz oraz Ludwig van Beethoven. Zobaczymy: Zamek, Rynek Miejski, perłę ziemi opolskiej - gotycką kolegiatę z XIII w.– Kościół św. Bartłomieja, Kościół św. Franciszka z Domkiem Loretańskim. Przejazd do najpiękniejszego zamku na Opolszczyźnie i nie tylko, do Zamku w Mosznej. To jedna z największych atrakcji turystycznych regionu. Powstawał na przestrzeni wieków. Jego środkową część zbudowano pod koniec XVIII wieku, a w następnych dwóch wiekach dobudowano skrzydło wschodnie i zachodnie, czego skutkiem jest charakterystyczna, bajkowa architektura. Zbliżając się do budowli, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni i i do zamku królowej. Kamień Śląski – siedziba rodowa Odrowążów, do najważniejszych zabytków należy barokowy pałac, którego historia jest ściśle związana z kultem św. Jacka – dominikanin, misjonarz, kaznodzieja i chluba rodu Odrowążów. W 1594 papież Klemens VIII wyniósł go na grona świętych.

Dzień 3 – Czwartek – 14.07.22

Nysa - historycznie jedno z największych i najbogatszych miast Śląskich będące przez wieki stolicą biskupiego księstwa nyskiego. Czasy świetności przeplatały się z wielką liczbą wojen, oblężeń oraz naturalnych nieszczęść, jak epidemie, pożary i powodzie. Historia bardzo brutalnie obeszła się z Nysą. Dziś to urzekające swym pięknem miasto z ponad osiemsetletnią historią i tradycją. Zwiedzimy: bazylikę św. Jakuba i Agnieszki z XV w. z wiszącym 800 letnim żyrandolem, fontannę Trytona, zbudowaną na wzór „Fontana del Tritone" znajdującej się w Rzymie, zobaczymy: wieże Ratuszową z Rynkiem, zabytkową studnię, Bastion św. Jadwigi i Bramę Wrocławską. Przejazd do miejscowości Dolni Morava z postojem w Jesioniku. Spacer najdłuższym mostem wiszącym na świecie „ Sky Bridge 721". Most prowadzi od schroniska Slamenka nieopodal Ścieżki w Obłokach, ponad Doliną Młynicką, aż na zbocze góry Chlum. Po jego drugiej stronie jest trasa edukacyjna "Most Czasu", prezentującą walory przyrodnicze i historię regionu, od 1935 roku aż po współczesność. Powrót do Opola z postojem w Paczkowie. Zobaczymy: Rynek z Ratuszem, Dom Kata, kościół św. Jana Ewangelisty, mury obronne.

Dzień 4 – Piątek – 15.07.22

Zwiedzanie Starego Miasta rozpoczniemy około trzy godzinnym spacerem, odwiedzimy najciekawsze miejsca według autorskiego programu prowadzącego przewodnika. Po czasie wolnym przejazd do Brzegu. To niewielkie ale urocze miasteczko o bogatej historii z niewątpliwie najważniejszym i najwspanialszym obiektem jakim jest piastowski zamek położony nad Odrą. Jest to historyczna siedziba książąt brzeskich, przekształcona w stylu renesansowym z gotyckiego zamku warownego. Są tu również monumentalne świątynie: barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego czy gotycki kościół św. Mikołaja – jedna z gotyckich śląskich świątyń oraz renesansowy Ratusz na Rynku. Czas wolny. Przejazd do Małujowic, niewielkiej miejscowości, w której można spotkać prawdziwe historyczne cudo, wyjątkowe na skalę Polski i regionu - kościół św. Jakuba Apostoła. Początki murowanego kościoła w stylu gotyckim sięgają 1250 roku. Później na początku XIV stulecia rozpoczęto rozbudowę i wtedy też rozpoczęły się prace nad tym z czego kościół słynie – polichromiami o tematyce staro- i nowotestamentowej. Prace zakończono w 1480 roku. Kopice – historia Joanny Grycik i Hansa Urlicha von Schaffgotsch zakończona zakupem w 1859 roku pałacu w Kopicach i przebudowie według własnego uznania, tworząc tym samym jedną z najznakomitszych rezydencji na całym Śląsku.

Dzień 5 – Sobota – 16.07.22

Po śniadaniu przyjmowanie bagażu, następnie przejazd oryginalnym londyńskim autobusem do przystani żeglugowej na Odrze, rejs statkiem „Opolanin" z opowieściami kapitana i towarzyszącej pięknej panoramie miasta Opola. Wyjazd w kierunku Trójmiasta z przerwą na obiad. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje:

• przejazd komfortowym autokarem **** (odstęp między siedzeniami min. 85 cm.)
• 4 noclegi (pokoje dwuosobowe)
• wyżywienie 4 x śniadanie, 4 x obiadokolacja
• poczęstunek śniadaniowy w dniu wyjazdu
• opiekę pilota - ATS Service
• ubezpieczenie NNW, BP

Cena nie obejmuje:

• dopłaty do pok. jednoosobowego – 220 zł
• kosztów realizacji programu: 250 zł (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowy Audio Guide) - ścieżka w obłokach około 140zł, Sky Bridge  nie podano jeszcze ceny, ale około 150 zł – płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu. Podana kwota na realizację programu może ulec zmianie i jest rozliczana przez pilota. Koszty pobierane za całą grupę (np. za lokalnych przewodników) są dzielone na wszystkich uczestników. Pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych i centrach historycznych.
• wydatków własnych
Kolejność realizacji programu może ulec zmianie.
Organizator nie odpowiada za to, iż ze względu na czas pandemii, niektóre obiekty mogą być niedostępne dla zwiedzających.

Galeria zdjęć

 

 

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:962
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb