Pn.-Pt.: 9:00 - 17:00

napisz do nas

ATS Express
zadzwoń do nas ATS Express
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Nazwa wycieczki
Województwo
Kraj
Wycieczka
Szukaj ofert
Kierunek podróży
Ilość dni
Wyjazd od
Powrót przed
Kalendarz

RUMUNIA

ZAMKI KLASZTORY TRANSYLWANII I MOŁDAWII 24.07 - 02.08.2021

Termin:24.07 - 02.08.2021
Cena:2860 zł

PROGRAM:

Dzień 1 - Sobota – 24.07.2021       Gdańsk – Nowy Sącz
Wyjazd autokarem z:
4:40 - Rumia, stacja Paliw LOTOS, przy Dworcu PKP
5:10 - Gdynia, sprzed Dworca PKP, przy dawnej poczcie
5:30 - Sopot – Stacja Paliw BP, przy pętli Reja
6:00 - Gdańsk Główny, sprzed dworca PKP
6:15 - Gdańsk św. Wojciech
Przejazd przez Polskę z poczęstunkiem śniadaniowym w okolicach Torunia do hotelu w Nowym Sączu. Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 2 - Niedziela – 25.07.2021       Nowy Sącz – Koszyce - Baia Mare
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd przez Słowację z krótkim przystankiem w Koszycach, drugim co do wielkości po Bratysławie miastem Słowacji. Spacer starówką i pięknymi uliczkami miasta, z najbardziej urokliwą - ulicą Rzemiosł. Następnie przejazd przez Węgry do Rumuni do miejscowości Baia Mare, które jest jednym z najważniejszych centrów wydobywczych w Rumunii. Miasto ma ponad 2000 lat historii wydobycia złota, srebra i innych metali nieżelaznych, zachowało swoją średniowieczną przeszłość wokół głównego placu miasta, Piata Libertatii. Najstarsze zabudowania pochodzą z I połowy XIV wieku. Baia Mare stanowi doskonałą bazę wypadową do licznych atrakcji kulturalnych i przyrodniczych w regionie Maramures, zdominowanym przez krajobraz gór i pagórków. Drewniane kościoły w Maramures mają unikalny kształt i ozdoby, a osiem z nich, zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejazd do hotelu**** Carpatia, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3 - Poniedziałek – 26.07.2021       Baia Mare – Sapanta - Bogdan Voda - Gura Humorului
Śniadanie, wykwaterowanie. Całodzienna wycieczka po regionie Maramures, jednym z najbardziej autentycznych i tradycyjnych regionów Rumunii. Przejazd do wschodniej części Maramures , miejsca pełnego tradycji i legend. Odwiedzimy tak zwany „Wesoły Cmentarz" we wsi Sapanta, znany z kolorowych nagrobków
z obrazami, które w oryginalny i poetycki sposób opisują pochowane tam osoby, a także sceny z ich życia. „Merry Cemetery" stał się Muzeum i narodową atrakcją turystyczną. Przejazd do miejscowości Bogdan Voda, w której zwiedzimy drewniany kościół o unikalnym kształcie i przepięknych zdobieniach. Ten dzień poświęcimy klasztorom położonym na terenach historycznych Mołdawii. Wśród najbardziej malowniczych skarbów Rumunii są malowane klasztory w Bucowinie, najstarsze z nich zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwo Kulturowego UNESCO. Klasztor Moldovita, położony we wsi Vatra Moldovitei, został zbudowany przez Petru Raresa w 1532 r. Następnie zwiedzanie Wielkiego Kompleksu Klasztornego Sucevita z 1581 r., który otaczają potężne mury i wieże obronne, nadając mu wygląd fortecy. Założony przez Gheorghe Movila, biskupa Radauti, został później rozbudowany przez jego brata Ieremia władającego Księstwem Mołdawii, który dodał potężne mury obronne i wieże. Przejazd do hotelu**** Best Western w Gura Humorului, gdzie pozostaniemy na 2 noclegi.

Dzień 4 - Wtorek – 27.07.2021       Gura Humorului - Cacica - Monastyr Humor - Gura Humorului
Śniadanie. Przejazd do Cacica, jednej z najstarszych polskich wiosek w Rumunii, którą do dziś zamieszkuje polska społeczność. Jest tu także piękny katolicki kościół pod wezwaniem NMP przy którym znajduje się replika słynnej groty z Lurdes. Zwiedzanie kopalni soli, którą rozbudowali Polacy z Wieliczki i Bochni na mocy rozkazu Józefa II Habsburga. Przejazd do Monastyru Humor w Monastirea. Założony w 1530 r. klasztor jest raczej niewielką budowlą, ale pośród skarbów Bukowiny jest wielkim zbiorem różnych fresków z 1535 r., w tym jeden ilustrujący powrót syna marnotrawnego, a kolejny z „humorystycznym" przedstawieniem diabła jako kobiety. W klasztorze znajduje się również, niezwykle cenna kolekcja ikon z XVI wieku. Powrót do hotelu Gura Humoruli, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5 - Środa – 28.07.2021       Gura Humorului - Klasztor Voronet i Neamt - Piatra Neamt
Śniadanie, wykwaterowanie. Wizyta w klasztorze Voronet. założonym w 1487 r. przez Stefana Wielkiego z okazji zwycięstwa nad Turkami. Klasztor ten jest powszechnie znany w całej Europie jako „Kaplica Sykstyńska Wschodu" z powodu przepięknych wewnętrznych i zewnętrznych malowideł ściennych. Znajduję się w nim mnóstwo fresków z intensywnym odcieniem błękitu, zwanego „błękitem Voronet". Kompozycja farby pozostaje tajemnicą do dziś, ponad 500 lat po wybudowaniu kościoła. Portrety starożytnych greckich filozofów, takich jak Arystoteles i Platon, znajdują się na fresku Drzewa Jezusa. Możemy tutaj podziwiać piękną prezentację „Sądu Ostatecznego". Przejazd do hotelu**** Central Plaza w Piatra Neamt, zakwaterowanie, obiadokolacja. Spacer z przewodnikiem po Starym Mieście – czas wolny, nocleg.

Dzień 6 - Czwartek – 29.07.2021       Piatra Neamt - Lacul Rosu – Sighisoara – Biertan - Medias
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd przez wąwóz Bicaz, który jest częścią Parku Narodowego „Cheile Bicazului-Hășmaș". W trakcie przejazdu malowniczo położonym wąwozem o długości 5 km, będziemy podziwiać strome skały przełęczy wzdłuż Czerwonego Jeziora. Następnie przejazd do Sighisoary, która jest uznana za najpiękniejszą i najlepiej zachowana średniowieczną fortece, zbudowaną w wiejskim stylu renesansowym i barokowym w tej części Europy. Odwiedzimy kościół na wzgórzu, dom w którym urodził się hrabia Dracula, a także Wieżę Zegarową. Czas wolny na kawę. Przejazd do Biertan. Warowne grody kościelne są nieodłącznym elementem krajobrazu Siedmiogrodu, zwiedzimy m.in.: ufortyfikowany kościół, wpisany na światową listę UNESCO, który jest największą atrakcją turystyczną miasteczka. Przejazd do Medias, gdzie zwiedzimy Gród i kościół św. Małgorzaty z Wieżą Trębaczy o wysokości 68,5 m. W Medias w 1576 król Stefan Batory podpisał swoje „pacta conventa", czyli królewskie zobowiązania po tym, jak został koronowany. Czas wolny. Przejazd do hotelu**** Binder Bubi, gdzie pozostaniemy na 2 noclegi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7 - Piątek – 30.07.2021       Medias – Sibiu - Medias
Śniadanie. Wycieczka do Sybinu, który został ogłoszony Europejską Stolicą Kultury w 2007 roku. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, gdzie zobaczymy, m.in.: Wielki i Mały Rynek, Most Kłamstw, kościół ewangelicki, w którym mieści się grób syna Draculi - „Michała Złego" - czas wolny na kawę i zakupy. Przejazd do Casa Bazna na typową rumuńską kolację z programem folklorystycznym. Powrót do hotelu w Medias, nocleg.

Dzień 8 - Sobota – 31.07.2021       Medias - Cluj Napoca – Oradea
Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do stolicy Siedmiogrodu, miasta Kluj–Napoca. Na głównym placu, pełnym wspaniałych budynków z XVIII i XIX wieku, mieszczącym wiele sklepów i restauracji, dominuje fara św. Michała z XV wieku, jeden z najpiękniejszych przykładów gotyckiej architektury w Rumunii. Pozostałe ważne zabytki to m.in. należący niegdyś do rodziny Bánffy XVIII wieczny barokowy pałac węgierski, prawosławna Katedra, okazały budynek ratusza miejskiego, zbudowana w latach 1886-1887 synagoga neologiczna. Przejazd do Oradei - miasto wyróżnia się szczególnie bogatą kolekcją architektury w stylu secesyjnym. Zwiedzanie miasta, m.in.: Uniwersytet Oradejski, jest jednym z największych w Europie Wschodniej, doskonałym ośrodkiem edukacyjnym w zakresie literatury, a także medycyny i nauk ścisłych, Katedra Rzymskokatolicka, zbudowana w latach 1752–1780 jest największym barokowym obiektem religijnym w Rumunii, kościół księżycowy został ukończony w 1790 r., Grekokatolicki Pałac Biskupi, Ratuszu. Przejazd do hotelu**** Continental, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9 - Niedziela – 01.08.2021       Oradea - Miszkolc – Kraków
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd w drogę powrotną. Krótka przerwa w Miszkolcu, trzecim co do wielkości mieście Węgier, którego bajkowe położenie w dolinie rzeki Szinwa u podnóża Gór Bukowych pozwoli nam zachwycić się jego urokiem. Krótki spacer po Starym Mieście – czas wolny – dalszy przejazd przez Słowację
w okolice Krakowa. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 10 - Poniedziałek – 02.08.2021       Kraków – Trójmiasto
Śniadanie. Przejazd z przerwami do Trójmiasta. Zakończenie wycieczki w godzinach wieczornych.

Cena obejmuje:

  • przejazd komfortowym autokarem**** (odstęp między siedzeniami min. 83cm)
  • 9 noclegów w hotelach**** w pokojach dwuosobowych
  • wyżywienie (9 x śniadanie, 9 x obiadokolacja)
  • usługa pilotażu wycieczki
  • ubezpieczenie NNW, BP, KL
  • składka TFG i TFP 20 zł

Cena nie obejmuje:

  • kosztów realizacji programu: (bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, usługi lokalnych przewodników, systemu słuchawkowy Audio Guide) – 170 zł płatne obligatoryjnie na miejscu, nie podlega rozliczeniu
  • wydatków własnych,
  • napoi do obiadów

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 570 zł
Uwaga: Limit bagażowy w autokarze – bagaż podstawowy 15kg/os. + bagaż podręczny 5kg/os.

Istnieje możliwość wykupienia dodatkowych ubezpieczeń:
- ubezpieczenia kosztów rezygnacji z wycieczki (powody rezygnacji są ściśle określone przez ubezpieczyciela):
- 80 zł dla osób w pokoju dwuosobowym, 160 zł obejmujące choroby przewlekłe, 50 zł Covid 19
- 95 zł dla osób w pokoju jednoosobowym, 190 zł obejmujące choroby przewlekłe, 70zł Covid 19

Uwaga: Ogólne informacje o Rumunii znajdą Państwo w linku – „Przewodniki" – zachęcamy do zapoznania się

Galeria zdjęć

Katalog online
Katalog Letni
Odwiedziny:23116
© Wszystkie prawa zastrzeżone | Seo by ComWeb